Mardin'de Kadınlar Tarihi Sokaklarda Sağlık İçin Yürüdü

Mardin'de kadınlar tarihi sokaklarda sağlık için yürüdü Yüzlerce kadın Mardin sokaklarındaMARDİN - Mardin'de Büyükşehir Belediyesi kadın ve gençlik merkezi daire başkanlığı tarafından organize edilen "Haydi kadınlar, tarih kokan Mardin sokaklarında, sağlık ve sevgiyle yürüyelim" sloganı...

Mardin'de kadınlar tarihi sokaklarda sağlık için yürüdü

Yüzlerce kadın Mardin sokaklarında

MARDİN - Mardin'de Büyükşehir Belediyesi kadın ve gençlik merkezi daire başkanlığı tarafından organize edilen "Haydi kadınlar, tarih kokan Mardin sokaklarında, sağlık ve sevgiyle yürüyelim" sloganı ile yüzlerce kadın Mardin sokaklarında bir araya geldi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı öncülüğünde toplanan kadınlar, sağlık için yürüyüş gerçekleştirdi. Tarihi Mardin'de Sabancı Müzesi önünden başlayan yürüyüş yaklaşık 3 kilometrelik bir güzergahla Kasımiye Medresesi'nde son buldu. Yürüyüşe Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın eşi Avukat Gülseren Yanman, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Merkezi Daire Başkanı Uz. Dr. Mehtap Bingül, kamu kurumlarında çalışan kadın memurlar ve yöneticilerin eşleri ile mahallelerden her yaşta kadın katıldı. Birinci cadde üzerinde yürüyen kadınları esnaflar ve turistler alkışladı. Cumhuriyet alanında müzik yapan sokak çalgıcılarını gören kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Sokak aralarına giren kadı yürüyüşçüler, tarihi kentin dar ve antik sokakları arasında zılgıtlarla yürüdü, mahalleli kadınlar alkışlarla zılgıtlara eşlik etti.

Kasımiye Medresesinde kadınları Vali Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milli Eğitim İl Müdürü Yakup Sarı, Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve kamu kuruluş müdürleri karşıladı. Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürüyüşe katlan kadınlara, çorba, aşure ve kısır verildi. Yürüyüşe katılan kadınlar, "Mardin ilk defa böyle bir etkinlik yapılıyor. 5 Km'lik yolu nasıl yürüdük farkına varmadık. Esnafın ve mahalle halkının tezahüratı yorgunluğumuz giderdi. Valimize, eşi Gülseren hanıma ve yürüyüşü düzenleyen Mehtap hanıma teşekkür ediyoruz. Kadınların en fazla sevdiği kısır ve aşure ziyafeti sürpriz oldu." şeklinde konuştu.

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın eşi Avukat Gülseren Yaman yürüyüşü, "Tarih Kokan Mardin Sokaklarında, Sağlık ve Sevgiyle Yürüyelim sloganı yürüyüşümüzün amacını çok güzel anlatıyor. Çalışan ve mahalle kadınlarıyla birlikte yürüdük. Yürüyüşümüzün sonunda kısır ve aşure ziyafetinde buluştuk. Keyif aldık, her şey çok güzeldi. Emeği geçenlere ve yürüyüşe katılanlara teşekkür ediyorum " dedi.

Yürüyüşün sonunda konuşan Vali Yaman, "İlimizde bu tür etkinlikler ile güzellikler katıyoruz" dedi. Kentte sağlanan huzur ile Mardin'de olumlu gelişmelerin yaşandığını ileten Yaman, "Bugün ilimizde kadınlarımız sağlık konusunda önemli bir vurgu yaptılar. Tarihi Mardin sokaklarında yaptıkları yürüyüş ile sağlık konusuna dikkat çeken kadınlarımız, Mardinimizin tarih kokan sokaklarına renk kattılar. Bu tür etkinlikler yaşanan huzurun olumlu katkılarıdır" dedi.

Kaynak: İHA
08 Ekim 2017 Pazar 21:30
YORUMLAR

Son Dakika