Meksika'da Uyuşturucu Operasyonu

Beltran Levya uyuşturucu kartelinin lideri Hector, ortak operasyonla yakalandı.

Meksika'daki en tehlikeli uyuşturucu kartellerinden Beltran Levya'nın başı Hector Beltran Levya, Guanajuato eyaletinde düzenlenen operasyonla yakalandı.

Polis yetkilisi Tomas Zeron, 49 yaşındaki Levya'nın Guanajuato eyaletine bağlı turistik San Miguel de Allende bölgesinde bir balık lokantasında gözaltına alındığını söyledi.

Hector'un bulunduğu yerin çeşitli güvenlik kurumlarının düzenlediği ortak operasyon sayesinde belirlendiğini belirten Zeron, gözaltına alma işleminin ise askerlerce yapıldığını kaydetti.

Zeron, yakalanan şahsa yapılan DNA testlerinin sonuçlarının henüz ellerine ulaşmadığını ancak bu kişinin Hector Beltran Levya olduğundan emin olduklarını ifade etti.

Hector, 2009 yılında ağabeyi Arturo'nun güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyonda yakalanmasının ardından ailesine ait uyuşturucu kartelinin başına geçmişti.

Beltran Levya uyuşturucu karteli önceleri, güvenlik güçlerinin Şubat 2014'te düzenlediği operasyonla yakaladığı "El Chapo" takma adlı Joaguin Guzman'ın elebaşı olduğu Sinaloa uyuşturucu kartelinin bir parçasıydı. Sinaloa kartelinden 2008'de ayrılan Beltran Levya karteli başta Morelos eyaleti olmak üzere Meksika'nın orta kesiminde düzenlediği kanlı eylemlerle adından yıllarca söz ettirdi.

ABD Maliye Bakanlığı'nın Kasım 2013'te yayımladığı raporda, uyuşturucu kartelinin ilk lideri olan Arturo'nun ölümü ve Hector'un diğer iki kardeşinin de yakalanarak hapis cezasına çarptırılması nedeniyle kan kaybeden örgütün yeniden toparlandığı ve güç kazandığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre Colombia Bölgesi ve New York'ta hakkında açılmış soruşturmalar bulunan "The H" ve "Mühendis" lakaplarıyla da tanınan Hector'un başına ABD'de 5 milyon, Meksika ise 3,7 milyon dolar ödül konulmuştu.

Yetkililer, 11 ay süren soruşturmalar sonucu, uyuşturucu kartelinin başına geçtikten sonra göze çarpmamaya özen gösteren Hector'un kendisini iş adamı olarak tanıttığı Quereto eyaletinde yaşadığının belirlendiğini belirtti. - Ankara

Kaynak: AA

02 Ekim 2014 Perşembe 12:28

Miguel, Meksika, Politika, Güncel