Mektupları ve Dostlarıyla Bilge Karasu

"Mektupları ve Dostlarıyla Bilge Karasu" söyleşisi ve "Jean ve Gino'ya Mektuplar" kitabının lansmanı, 13 Haziran Perşembe günü ANAMED'de gerçekleşecek.

Bilge Karasu'nun 1964 -1994 yılları arasında dostları Jean Nicolas ve Gino Harsh'a gönderdiği, bazen elle bazen de daktiloyla yazdığı Fransızca mektupların yayımı dolayısıyla düzenlenen söyleşide mektuplara gömülü bir Bilge Karasu portresi çizilmeye çalışılacak.Alain Mascarou tarafından hazırlanan, Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan "Jean ve Gino'ya Mektuplar" kitabının lansmanının da yapılacağı etkinlikte yazar Güven Turan, yazar ve çevirmen Sevgi Sanlı, yazar Oruç Aruoba, edebiyat çevirmeni Alain Mascarou, İsmail Pelit ve oyuncu/çevirmen Serra Yılmaz konuşma yapacak. Yazar Yiğit Bener'in moderatörlüğünü yapacağı etkinlik, 13 Haziran Perşembe günü, saat 18.00'de ANAMED'de yapılacak.Alain Mascarou, hem Fransızca hem de Türkçe (sol sayfa Fransızca, sağ sayfa Türkçe) hazırlanan kitabın girişinde yazdığı yazısında "Pascal Quignard, Paris'in yedinci bölgesinin, fanatizmden uzak arkadaşlık ve sosyallik geliştirmek için en elverişli çevre olduğunu düşünür. Beaune ve Lille sokakları kavşağından geçen sokaklardan biri, bu önermeyi, şüphesiz, resmetmektedir. Bilge Karasu Hôtel de Lille'de, aynı adlı sokakta 40 numarada kiracıydı; 1963'ün karlı şubatında, Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı'nın ilk sayfalarını orada yazdı. Birkaç ay sonra, güneşli bir 14 Temmuz günü, aynı otelde kalan Amerikalı bir arkadaş aracılığıyla, Lille Sokağı no. 33'teki evlerinde, Jean ve Gino'yla tanıştı. Noel'de Bilge'nin Roma'dan gönderdiği kartpostal otuz yıla yayılacak bir mektuplaşmanın başlangıcı olacaktı" diyor.Bilge Karasu, binlerce mektup yazdı yüksünmeden; yazın, sanat, kültür alanındaki dostlarına gönlünü, zihnini açtı. Bilenler bilir, evinin kapısı hep açıktı... Müzik, resim, sinema, tiyatro, filoloji, arkeoloji, kısaca kültür-sanatın her dalına coşkuyla, tutkuyla sarılmıştı. İşte o nedenle, anlatılarıyla, denemeleriyle yetinmeden, mektuplarını da bu gözle okumalı.Kitap lansmanı ve söyleşi: "Mektupları ve Dostlarıyla Bilge Karasu"

Tarih: 13 Haziran 2013, PerşembeSaat: 18:00Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Konferans Salonu, İstiklal Cad. No: 181 Merkez Han - BeyoğluModeratör: Yiğit BenerKonuşmacılar: Güven Turan, Sevgi Sanlı, Oruç Aruoba, Alain Mascarou, İsmail Pelit, Serra Yılmaz

Kaynak: Bültenler
10 Haziran 2013 Pazartesi 17:59
YORUMLAR

Son Dakika