Menderes ve Arkadaşlarının İdamının 57. Yılı

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde eski Başbakan Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının idam edilişinin 57'nci yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde eski Başbakan Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının idam edilişinin 57'nci yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
Partililerin toplandığı il başkanlığı önünde basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Seyhan Yaşar, 27 Mayıs darbesinin Türkiye'de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açtığını söyledi.
Yasalara aykırı biçimde anayasanın, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirildiğini, zincirleme antidemokratik müdahalelerin önünün açıldığını belirten Yaşar, şunları kaydetti:
"Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaralara açılmasını neden olan darbeler, e-muhtıralar askeri kalkışmalar ve müdahaleler, demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır. Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışmasının yanı sıra 27 Mayıs darbesini diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş başvekili Adnan Menderes'in idam edilmesidir. 27 Mayıs 1960 darbesinin izdüşümleri incelendiğinde, 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır.
Merhum Menderes fabrikalar yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye'sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaları ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanın aslına dönüştürmüştür.
Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan insan odaklı hamleleri ile milletin takdirini kazanan merhum Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır."
Yaşar, seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla Başbakan, kabine üyeleri ve milletvekillerinin keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar mercilerinde vesayetçi vicdanın insafına bırakıldığını anımsattı.
Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkeme, 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Menderes ve yol arkadaşlarının savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kaldığını kaydeden Yaşar, şunları ifade etti.
"Mahkeme heyetinin kayda geçen 'sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor' gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenmeyen Başbakan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu darağacına çıkarılmıştır.
17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyet tarihi tarih silip süpürmüştür.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir.
Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşamaya devam edecek olan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehit şehitleri olarak tarihe geçmiştir.
Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz."
Basın açıklamasına, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Cemal Adıyaman, Kadın Kolları Başkanı Münevver Ertuş ile çok sayıda partili katıldı.

Kaynak: AA

17 Eylül 2018 Pazartesi 15:39

Adnan Menderes, Ak Parti, Menderes, Güncel