Merkel: Anna, Aljona, Max ya da Muhammed, Herkes...

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Alman Anayasası'nın yürürlüğe girmesinin 70. yıl dönümü münasebetiyle Almanya Uyum Vakfı tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Alman Anayasası'nın yürürlüğe girmesinin 70. yıl dönümü münasebetiyle Almanya Uyum Vakfı tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada yaptığı konuşmada, göçmen kökenlilerin aynı niteliklere sahip olmalarına rağmen Almanlara göre eşit fırsatlara sahip olmadıkları hissini taşıdıklarını bildiğini ve buna rıza gösteremeyeceklerini ifade eden Merkel, "Anayasamız toplumumuzun birlikteliği konusunda bir çerçeve sunuyor. Anna ya da Aljona, Max ya da Muhammed, herkesin okul öncesi eğitimde, okulda, iş hayatında ve toplumsal yaşamda fırsat eşitliği olduğuna güvenebilmesi gerek" dedi.
ALMAN TOPLUMU KARŞI ÇIKMALI
Anayasanın ülkede herkes için geçerli olduğunu vurgulayan Merkel, herkesin anayasadaki değerleri koruma görevi ve sorumluluğu taşıması gerektiğinin altını çizdi. Merkel, Alman toplumuna hukuk devletinin tüm araçlarıyla ırkçılığa, Yahudi düşmanlığına, nefrete ve şiddete karşı durması çağrısında bulundu. Etkinlikte toplumun birlikteliği için çaba sarf eden kişilere verilen 'Talisman Ödülü' bu yıl Holokost'tan kurtulan 97 yaşındaki Margot Friedlaender'e verildi. Almanya Uyum Vakfı Başkanı olan eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Friedlaender'in insanlar için önemli bir örnek olduğunu söyledi.

Kaynak: Hürriyet

15 Mayıs 2019 Çarşamba 11:43

Almanya, Angela Merkel, Güncel