Mersin Müslüman ve Hristiyanlar İftarda Buluştu

Mersin Akdeniz Rotary Kulübü tarafından verilen iftar yemeği, Müslüman ve Hristiyanları aynı sofrada buluşturdu.

Mersin Akdeniz Rotary Kulübü tarafından verilen iftar yemeği, Müslüman ve Hristiyanları aynı sofrada buluşturdu. İki farklı din mensuplarının kardeşçe birlikte yaşaması ve aynı mezarlıkta yatması nedeni ile 'Hoşgörü kenti' olarak anılan Mersin'de, İslam ve Hıristiyan din adamları barış çağrısı yaptı.

Hilton Otel'de düzenlenen kardeşlik ve sevgi temalı iftar davetine İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Güller, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur, Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Pavel Syzmala, Katolik Kilisesi Rahibi Roberto Ferrari ve Rotary Kulübü üyeleri katıldı. Müftü Yardımcısı Güller'in iftar duasına Hıristiyan ve İslam dini mensupları ile din adamları eşlik etti. Yemekte bir konuşma yapan Akdeniz Rotary Kulübü Dönem Başkanı Fikret Ünlüer, Mersin'in hoşgörü kenti olduğunu belirterek, Barış, insanlık, dostluk ve kardeşlik. Bunların hepsi ülkemizdeki insanlara ve dünyadaki insanlara ihtiyaç olan değerler. Bu değerlerin en güzel örneğini Mersin veriyor. İki din üyeleri ile cemaatleri, kardeşlik ve dostluk içinde insani değerlerle, birbirlerine sevgi ile yaklaşan bir yaşam tarzı sunuyorlar. Ramazan ayında, iftar yemeğinde de bu dinlerin temsilcilerini konuşmacı olarak çağırmak istedik diye konuştu.

'BOŞ ÇAĞRILARIN FAYDASI OLMAZ'

İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Güller ise dünyada yaşanan savaşlara değinerek, yakın geçmişte sözde barışı getirmek adına girilen topraklarda yağmaların yapılıp masum insanların katledildiğini belirterek şöyle konuştu

İnsanların sömürüldüğü, kan ve gözyaşı ile yoğrulan bu medeniyetlerde barıştan, sevgiden, dostluk ve kardeşlikten bahsetmek mümkün değildir. Geçmişte değil, günümüzde de aynı manzaralar farklı adlar altında yeniden farklı senaryolarla devam ettirilmiyor mu Bu güne kadar insanlık, Allah'ın tesisi etmek istediği barışa ne yazık ki ulaşamadı. Bunun en temel sebeplerinden biri samimiyetsizliktir. Bugün bir çoğumuzun dilinden düşürmediği sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik kavramları, özden uzakta, sadece sözde kalmaktadır. İçi boşaltılmış barış ve hoşgörü çığlıklarının bırakın dünya barışına, kimseye ufak bir faydası olmayacaktır. Kuru bir barış sloganı ile yetinmeden, insanlığın mutluluğunu engelleyecek, onun huzurunu kaçıracak her şeye karşı mücadeleyi samimi ve kararlı şekilde ortaya koymanın zamanı çoktan geldi.

'DİNLER ARASI DİYALOG ÇOK ÖNEMLİ'

Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur da dinler arası hoşgörünün önemli olduğunu kaydederek, İçinde bulunduğumuz mübarek ayın anlamına uygun olarak, bizler mübarek ayın güzelliklerini, faziletlerini, ruhaniyetlerini konuşmamız gerekirken maalesef bir kaç yıldır çevremizde yaşanan, içinde bulunduğumuz coğrafyada meydana gelen acı olaylar bizleri bu gündemden uzaklaştırmıştır. Olayların görünen şeklinde, dinler arası diyalog ve hoşgörü konularının günümüzde daha büyük bir önem arz etmesi nedeni ile de, bunlara daha çok eğilmemizi gerekli kılmaktadır diye konuştu. Yemeğin sonunda onur konuğu olan din adamlarına Fikret Ünlüer tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kaynak: DHA

16 Temmuz 2014 Çarşamba 13:27

Mersin Akdeniz, Hüseyin Güller, Müftü, Politika, Güncel