Mesleki Eğitim Sektör İstişare Toplantısı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, 'Mesleki eğitim, okullarda dört duvar arasında, öğretmen ve öğrenci arasında gerçekleşmiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "Mesleki eğitim, okullarda dört duvar arasında, öğretmen ve öğrenci arasında gerçekleşmiyor. Daha çok mesleki eğitim reel sektörle, hatta onların organizasyonuyla gerçekleşiyor." dedi.

Demirci, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasında Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Mesleki Eğitim Sektör İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin gelişimiyle alakalı istişare toplantıları düzenlediklerini söyledi.

Bakanlık olarak mesleki eğitim konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Demirci, "Eğitim sadece eğitimcilere bırakılacak bir iş değildir. Bu bize gelen eleştirisel ve hakikat olan bir söz. Bizim için mesleki eğitim mevzu bahis olduğunda bu daha kıymetli bir söz oluyor." diye konuştu.

Demirci, Bakanlık olarak mesleki eğitimle alakalı reel sektöre destek verdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Mesleki eğitim okullarda dört duvar arasında, öğretmen ve öğrenci arasında gerçekleşmiyor. Daha çok mesleki eğitim reel sektörle hatta onların organizasyonuyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla bakanlık olarak mesleki eğitimle alakalı her hususta reel sektöre, tüccarımıza, sanayi ve işletmelere gelin mesleki eğitimin lokomotifi siz olun diyoruz. Biz hem teoride hem de pratikte sizin koordinasyonunuzda hareket edelim."

Şehirlerin kurulma gayeleri doğrultusunda kalkındığını aktaran Demirci, Erzurum'un kuruluma gayesinin de ilk etapta ticaret yollarını denetlemek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Şehrin geleceği ve itibarı için özellikle mesleki eğitime odaklanmamız lazım. Mesleki eğitim grafiklerinde Erzurum'da mesleki eğitim bölümlerini tercih sayısı düşüyor. Biz çok nitelikli insan kaynağı erozyonu yaşıyoruz, bunu durdurabilmek için mesleki eğitimi sektörün, sanayi dünyasının, iş adamlarımı ve tüccarların kendi işi gibi görmesi gerekiyor ve elini taşın altına koymanın ötesinde bu işi sahiplenip Milli Eğitim Bakanlığını teoride desteklemesi gerekiyor."

"Meslek lisesi memleket meselesi"

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız da kentte söz konusu toplantıyı planladıkları için Demirci ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay'a teşekkür ederek, "Erzurum'da 45 kurum, 12 bin 785 öğrenciyle eğitim öğretime devam eden mesleki eğitimimize desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara teşekkürü borç biliyoruz. Kalkınan Türkiye'nin lokomotifi olacak mesleki eğitimimizde inşallah artık ara eleman değil aranan elaman yetiştirme hedeflerimizi gerçekleştirme hususunda var gücümüzle çalışacağımızı beyan ederken meslek lisesi memleket meselesi diyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Gülay, Mesleki ve Teknik Ortaöğretimin iyileştirilmesine yönelik katılımcılara sunum yaptı.

Toplantıya, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Taşvlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Medine Güllüce, Müsteşar Yardımcısı Demirci, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Gülay, Erzurum Ticaret Sanayi Odası ile Erzurum Ticaret Sanayi Odası yetkilileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Mesleki Eğitim Sektör İstişare Toplantısı - Son Dakika

Kaynak: AA

09 Şubat 2018 Cuma 21:54

Osman Nuri Gülay, Ercan Demirci, Erzurum, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika