Mey İzmir Rakısı'nı Çıkardı, Diğer Şehirler Kıskandı

Mey İçki Ceo'su Galip Yorgancıoğlu, Geçen Yıl İzmir Rakısı'nı Piyasa Verdikten Sonra Diğer Şehirlerden de Kendi İsimlerini Taşıyan Rakı Üretimi Talebi Geldiğini Açıkladı. İzmir Adını Taşıyan Rakı Ailesinin Büyüyebileceğini Belirten Yorgancıoğlu, ''yeni Ürün Geliştirmeyle İlgili Çok Ciddi Çalışmal...

MEY İçki CEO`su Galip Yorgancıoğlu, geçen yıl İzmir Rakısı`nı piyasa verdikten sonra diğer şehirlerden de kendi isimlerini taşıyan rakı üretimi talebi geldiğini açıkladı. İzmir adını taşıyan rakı ailesinin büyüyebileceğini belirten Yorgancıoğlu, ``Yeni ürün geliştirmeyle ilgili çok ciddi çalışmalarımız var`` dedi.

Geçen yıl 74`üncü İzmir Enternasnoyal Fuarı`nda (İEF), 9 Eylül İzmir`in Kurtuluş Günü`nde İzmir Rakısı`nın tanıtımı manken Yüksel Ak ile yapan Mey İçki, İzmir adını taşıyan rakı ailesini büyütüyor. Geçen hafta İzmir Sakızlı Rakısı`nı piyasa süren Mey İçki`ye diğer kentlerde yaşayanlar da ``Bizim de şehrimizin adını taşıyan rakı üretin`` diye talepte bulunduklarını dile getirdi.

Mey İçki CEO`su Yorgancıoğlu, ``İzmir`i kıskanıyorlar sanırım. Başka şehirlerden de talepler geldi. Sonra `Mey İçki`nin başında İzmirli biri olduğu için İzmir Rakısı çıkardı` diyorlar. Ama projelerimizde başka şehirlerin adını taşıyan rakı üretimi yok. İzmir çok farklı. İzmir çok güzel bir isim. Herşeyden önce İzmir çok güzel bir kent. Rakı ile İzmir`i birleştirdiğiniz de çok hoş bir kombinasyon oldu. İzmirliler hem rakıyı hem de ismi çok sevdi. Biz de onun üstüne Sakızlı`yı ekleyerek, İzmir Rakısı`nın konumunu güçlendirmeyi hedefledik`` dedi.

İzmir adını taşıyan rakı ailesinin büyüyebileceğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, ``Başka bir ürün daha gelebilir. Yeni ürünle ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. İzmir ailesinde yeni ürünü 2007`de görebiliriz. İzmir Rakısı çok değerli bir marka. İzmir Sakızlı ile talebin daha da artacağını düşünüyorum`` diye konuştu.

ÖNCE İÇ PİYASA SONRA İHRACAT

İzmir Rakısı`nın tüketiminin İzmir`de 500 bin litreyi bulduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, Almanya, Fransa ve Avusturya`ya ihraç ettiklerini, sırada Sakızlı Rakısı`nın bulunduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, ``İzmir Sakızlı da önce iç piyasayı doyuracağız. Ardından yurt dışına göndereceğiz. Yakında Almanya`ya bir konteyner Sakızlı göndereceğiz. İstanbul`da İzmir Rakısı`na çok ciddi talep var. Ben de bir İzmirli olarak bunu İstanbul`da yaşayan İzmirliler`e bağlıyorum. İzmir Rakısı`nın yumuşaklığı sanırım enterasan geldi. İzmir dışındaki bölgelerden de çok güzel talep geliyor`` dedi.

KADINLAR ÇOK SEVECEK

İzmir Rakısı`nın şu anda şirketin toplam satışlarının içinde yüzde 10`lara yaklaşan bir payı bulunduğunu açıklayan Yorgancıoğlu, şunları söyledi:
``İzmir Sakızlı ile bunun daha da artacağını düşünüyorum. İzmir Rakısı`nı yaparken, yola çaktığımız nokta, Ege Bölgesi`ndeki insanların daha yumuşak, hafif rakı istemesiydi. Bize `Yemeklerde zeytinyağı tadı varken, içtiğimiz rakı zeytinyağı tadını öldürmesin, zeytinyağı da rakıyı öldürmesin. İyi bir ikili olsun` diyorlardı. Yaş üzümden yaptığımız Tekirdağ Rakısı`nın kişi başına tüketimi en çok İzmir`de. Çünkü İzmirli yumuşak rakıdan hoşlanır. Tekel`in eskiden ürettiği sakızlı rakılar vardı. Tüketiciler `Neden sakızlı rakı üretmiyorsunuz` diye soruyordu. Sakızlı Rakı`nın içindeki gerçek sakız. Sakız Adası`ndan gelen doğal sakız eklenerek o aroma ortaya çıktı. İçimi daha da yumuşadı. Sakızın ferahlık veren bir kokusu var. Kadınların çok seveceğini düşünüyorum. Yemek öncesi aperatif olarak çok rahat içimi olan bir rakı.``


Kaynak: DHA

11 Eylül 2006 Pazartesi 16:07