MHP'de Olağanüstü Kongre Süreci

'Gelenekten Geleceğe Platformu', MHP'de yaşanan kongre sürecinde hazırladıkları yeni tüzük önerisini açıkladı.

"Gelenekten Geleceğe Platformu", MHP'de yaşanan kongre sürecinde hazırladıkları yeni tüzük önerisini açıkladı.
Ülkücülerin oluşturduğu Gelenekten Geleceğe Platformu'nun Swissotel'de düzenlediği basın toplantısına, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı ve 25. dönem MHP Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, avukat Mehmet Taşdelen ve platform üyeleri katıldı.
Gönen, toplantıda yaptığı konuşmada, MHP'de yönetim şeklinden ve davranışlardan kaynaklı bir hoşnutsuzluk olduğunun uzun süredir bilindiğini söyledi.
Gönen, şöyle devam etti:
"Bunun doğal bir sonucu olarak yeni genel başkan adayları çıkmış, MHP'nin içinde bulunduğu sorunlardan, sıkıntılardan çıkış yolu için kendilerince söylem geliştirmişlerdir. Tüm bunlara rağmen genel merkez yöneticilerinin hiçbir şey olmamış gibi davranmaları sonucu, bu genel başkan adayları ellerindeki tek imkan olan yeni bir kurultayın yapılabilmesi için tüzük gereği delege sayısının yüzde 20'sinin imzalarını toplama çalışması yapmışlar, bunu da iki kat imza toplayarak başarmışlardır. Ancak bu imzalara rağmen, genel merkez zorunlu olarak yapması gereken kurultayı yapmayacağını belirterek, hiçbir hukuki teamül, gelenek ve kuralla bağdaşmayan bir tutum sergilemiştir."
MHP'nin içinde bulunduğu süreçte öncelikli ilkelere değinen Gönen, "Mevcut durum sürdürülebilir olmadığı için olağanüstü bir kongre yapılması zaruridir. Yapılacak kongrenin MHP'ye yakışır olgunlukta, usuletle ve suhuletle gerçekleştirilmesi, MHP'nin bütünlüğünün öncelikli olarak gözetilmesi ve kimsenin kaybedilmesine sebep vermeyecek bir yöntem geliştirilmesi, Türkiye'yi yönetecek en güçlü potansiyele sahip olan hareketimizin bu potansiyelinin azami olarak kurumsal yapımıza yansıtılması esas alınmalıdır. Bu ilkeler Türkiye'yi yönetecek bir MHP'nin var edilmesini hedefleyen görüşlerimizdir." diye konuştu.
"Şu anda mevcut adayların hiçbirinin yanında değiliz"
Mustafa Sait Gönen, bir gazetecinin "mevcut yönetimden birisini destekleyecek misiniz?" şeklindeki sorusunu, şöyle yanıtladı:
"(Ben çıktım, beni seven peşimden gelsin) ile MHP'de ve bu ülkede problemlerin çözülemeyeceğini, bir kadronun ete kemiğe büründürülmesinin öncelik olması gerektiğini düşünüyoruz ve 'MHP yönetiminde bulunan herkes kötü adam ve bu kötü adamların yerine biz gelelim' düşüncesini doğru bulmuyoruz. MHP'de ortak aklı ortaya çıkaracak, yönetime geçecek bir yapı arzusundayız. Bu yapıyı da çıkaracak olan bu kadrolardır. Bu kadrolar, kendi dinamikleri içerisinden bir yapı çıkaracaklardır. Mevcut adayların hiçbirinin şu anda yanında değiliz ama biz bundan çok daha önemli olarak Anadolu'da bu harekete mensup olan kanaat önderlerini bir araya getirip bir network kuracağını ve bu networkün en doğru adayı çıkaracağına inanıyoruz."
Azmi Karamahmutoğlu da aynı sorudan hareketle, ortaya çıkan adaylar arasından bir seçim yapıp üzerinde mutabık kaldıkları bir isim olmadığını aktararak, "Platformun henüz var olanların dışında çıkarmış olduğu bir isim de yok. Platform mensuplarının ortak değerlendirmesiyle ancak bu değerlendirmede Milliyetçi Hareketin değerlerini, kaygılarını, hassasiyetlerini dikkate alarak varacağı bir mutabakatla kongre tarihine yaklaştığımız sürede ortaya çıkacaktır. Bir aday da çıkartabilir, var olan adayların arasından, yahut bunların dışından çıkacak bir başka adayın üzerinde de karar kılabilir fakat platformu sadece kurultay süreciyle sınırlamak da doğru değil. Bu bir oluşumdur. Türk milliyetçiliğine siyasal düşüncesiyle, fikri üretimleriyle katkı sağlamaya çabalayan bir oluşumdur. Yalnızca önümüzdeki olağanüstü yahut olağan kurultay için ortaya çıkmış, sonrasında işlevini yitirecek olan bir oluşum, bir inisiyatif, bir platform değildir" değerlendirmesinde bulundu.
Yeni tüzük önerisi
Hazırladıkları yeni tüzükle ilgili bilgi veren avukat Mehmet Taşdelen ise yeni tüzük önerilerinde temel unsurlardan birinin "ülkücüye inanma ve güvenme" olduğunu söyledi.
Tüzükle ilgili detaylı bilgiler veren Taşdelen, şunları kaydetti:
"Tüzükte kongre tarihleri ve delege seçimi tarihleri, gün ve ay olarak tüzükte belirlenecek. Üç yıl önceden bir partili il kongresinin, ilçe kongresinin hangi tarihte yapılacağını bilecek. Temel referanslarımızdan birisi İslam ve Kur'an-ı Kerim, bir diğeri Türk Tarihi. Her ikisinde de meşveret, şura ön görülmüş ve uygulanagelmiştir. Hem Müslüman Türk olacaksınız hem Türk İslam ülküsünü savunacaksınız hem de meşveret ve şurayı hiçbir şekilde uygulamayacaksınız. Böyle bir hakkınız yok. Müslüman Türk iseniz danışmayı, kurultayı uygulamak zorundasınız. Biz tüzüğe olabildiğince siyasi partiler yasasının el verdiğince bunu koyduk. Seçimlerimizi nasıl yapacağız? Mahalle delegesi seçimlerinden itibaren ilçe, il ve genel kurulda üst organları belirlerken, çarşaf listeden işaretleme yöntemiyle seçme ve seçilme hakkını tanıyacağız."

Kaynak: AA

21 Nisan 2016 Perşembe 16:53

Swissotel, Mustafa Sait Gönen, Azmi Karamahmutoğlu, Taşdelen, Politika, Güncel