MHP'li Halaçoğlu: Suriyeli'ler, Cumhurbaşkanı'nın Eşi İstedi Diye mi Vatandaşlığa Alınacak?

Mhp Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Suriyeli'lere vatandaşlık verilmesi konusunda kendisini eleştirenlere, ²Balkanlardan gelenler Evlad-ı Fatihandı.

Mhp Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Suriyeli'lere vatandaşlık verilmesi konusunda kendisini eleştirenlere, ²Balkanlardan gelenler Evlad-ı Fatihandı. Suriye'den gelenler kim? Evlad-ı fatihan kimlerdi biliyor musunuz? Mehmet Akif, Yahya Kemal, Ali Şen, Naim Süleymanoğlu, Hulusi Kentmen, Hidayet Türkoğlu, Oktay Sinanoğlu, Afet İnan, Metin Oktay, Emel Sayın, Mustafa Kemal" dedi.

Suriyeli'lere vatandaşlık verileceğine ilişkin tartışmalara katılan MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, "Balkanlardan gelenleri kabul ettik, neden Suriyeli'lere karşısınız?" diye açıklama yapan bazı çevrelere tepki gösterdi. Halaçoğlu şöyle konuştu:

"Bazı kişiler Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye kabulüyle ilgili olarak, 'Balkanlar'dan gelenleri kabul ettik neden Suriyeli'lere karşısınız? Onları da kabul edelim' diye yorum yapıyor. Balkanlar'dan gelenler Evlad-ı Fatihandı. Suriye'den gelenler kim? Biraz tarih bilginiz varsa bilirsiniz, yoksa okuyun araştırın. Sosyolojik, kültürel, ekonomik, sağlık, demografik ve siyasi problemler de cabası. Kaldı ki neden ve ne için Türk vatandaşlığına alınacak? Nüfusumuz mu az. Yoksa işçiye mi ihtiyaç var? veya Cumhurbaşkanının eşi istedi diye mi? Ortaya çıkan asayiş sorunlarından hiç bahsetmiyorum bile. Bunu uygulayanlar yarın vatana ihanetle anılacaktır. 'Keşke' demenin de faydası olmayacaktır."

EVLAD-I FATİHAN KİMLER?

"Cahille uğraşmak kadar kişiye zulüm olmaz" diyen Halaçoğlu, sosyal medya üzerinden de dile getirdiği tepkisinde şu ifadeleri kullandı:

"'Evlad-ı Fatihan kimdi ve bu ülkeye ne faydaları oldu' diyor bazıları. Evlad-ı Fatihan Rumeli'yi fethederek Türk toprağı yapan, Anadolu'dan, Rumeli'yi Türkleştirmek için oraya yerleştirilen Yörük-Türkmenlerdi. Osmanlı Devleti oraları kaybedince ata yurtlarına döndüler. Çanakkale'de şehit oldular. Milli mücadelede vatanın kurtulması için çalıştılar. Evlad-ı fatihan kimlerdi biliyor musunuz? Birçok kişi bilmiyor. Yüzlerce var. Bazıları Mehmet Akif, Yahya Kemal, Fahrettin Altay, Ahmet Cevdet Paşa, Ali Şen, Naim Süleymanoğlu, Koca Yusuf, Hulusi Kentmen, Hidayet Türkoğlu, Oktay Sinanoğlu, Afet İnan, Metin Oktay, Emel Sayın, Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal vs. vs. Bu ülke için neler yaptılar dersiniz? Artık cehaletiniz sebebiyle kendinizle alay eder hale geldiniz. Yani Evlad-ı Fatihan herşeyden önce Balkanları fethedenlerin çocukları, torunları. Bunlar kimdi diyenlere: Sen kimsin?"

- Kayseri

Kaynak: DHA

12 Temmuz 2016 Salı 15:53

Yahya Kemal, Kayseri, Mhp, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri