Mhp, Pancar Şekeri Kotasının Yüzde 5'e İnmesi İçin Kanun Teklifi Verdi

MHP Konya Milletvekili Mustafa Sait Gönen, 4634 Sayılı Şeker Kanununda Değişiklik Yapılması ile ilgili Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Sait Gönen, 4634 Sayılı Şeker Kanununda Değişiklik Yapılması ile ilgili Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu. Kanun teklifi, nişasta bazlı şeker üretiminin, pancar şekeri kotasının yüzde 5'ine çekilmesini içeriyor.
Konuya ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenleyen Gönen, nişasta bazlı şekerin, alkollü, gazlı, kolalı içeceklerde, tatlandırıcı olarak meyve suyu sanayisinde, tadı artırma ve fermante edilebilen özelliği ile de çikolata, şekerleme, tatlı, bisküvi ve unlu mamullerin üretiminde kullanıldığını söyledi.
Nişasta bazlı şekerin insan sağlığı için tehlikesini anlatan Gönen, nişasta bazlı şekerin üretim kotasının, ülkede üretilen şeker pancarı kotasının yüzde 10 kadarı olduğunu ifade ederek, bu kotanın 2015 yılında yüzde 30 oranında artırıldığını ifade etti. Türkiye'de durum böyle iken, 300 milyon nüfuslu AB ülkelerinde bu kotanın yüzde 2-3 oranında olduğunu dile getiren Gönen, 30-40 yıldır çay şekeri yerine nişasta bazlı şeker kullanılmasının, obezite ve obezite ile ilgili hastalıklarının salgın haline dönüşmesini kolaylaştırdığını söyledi.
Nişasta bazlı şeker kotalarının artırılmasının durdurulması ve AB kota seviyelerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini anlatan Gönen, söz konusu kanun teklifiyle, mısır şurubundan elde edilen obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları için çok ciddi riskler taşıyan nişasta bazlı şeker üretiminin, pancar şekeri kotasının yüzde 5'ine çekilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Kaynak: CİHAN

15 Eylül 2015 Salı 16:44

Konya, Türkiye, Mustafa Sait Gönen, Milliyetçi Hareket Partisi, Politika, Güncel