Mısır'daki Parlamento Seçimleri

Mısır parlamento seçimleri birinci tur sonuçlarının açıklanmasının ardından parti ve adaylardan farklı tepkiler gelmeye başladı.

Mısır parlamento seçimleri birinci tur sonuçlarının açıklanmasının ardından parti ve adaylardan farklı tepkiler gelmeye başladı.

Vefd Partisi Başkanı Seyyid el-Bedevi, yeni oluşacak parlamentodan umutlu olmadığını ifade etti. El Arabiya televizyon kanalında "Mısır Saati" adlı programa katılan Bedevi, "Yeni parlamentonun 25 Ocak Devrimi öncesi figürlerden oluşacağını tahmin ediyorum. Mısır'da yaşanan iki devrimin ardından oluşacak böyle bir parlamento ülke için iyi olmaz" dedi.

Anayasaya gereği çoğunluğun partilerden oluşması gerektiğini dile getiren Bedevi, devrim'den sonra kapatılan Mübarek'in (Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek) Vatan Partisi figürlerinin bağımsız olarak parlamentoya gireceklerine vurgu yaparak, buna yeni seçim kanununun neden olduğunu söyledi.

Seçimleri boykot etmeyen ve pozitif tutum sergileyen ikinci parti İskenderiye Selefileri Davet Hareketi'nin siyasi kanadı Nur Partisi'nin milletvekili çıkaramaması dikkati çekti. Partinin oy oranının yüksek olduğu İskenderiye, Bahira ve Marsa Matruh gibi şehirlerde bile darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye yakınlığı ile bilinen "Mısır Sevgisi İçin" koalisyonunun kazanmasının parti içinde tepkilere neden olduğu öğrenildi.

Bağımsız adaylardan da sonuçlara tepkiler geliyor. Mısır Mihver televizyon kanalında "90 dakika" adlı programın sunucusu Mustafa Şerdi, adaylıktan çekildiğini ve ikinci tura katılmayacağını açıkladı. Sisi yönetimine yakınlığı ile bilinen Şerdi, Port Said vilayetinden bağımsız aday olmuştu.

Öte yandan Dokki ve Acuze bölgelerinden bağımsız aday olan siyaset uzmanı Amr Şubeki'nin de seçimlerden çekilmeyi ve ikinci tura katılmamayı düşündüğü öğrenildi. Şubeki yeni anayasayı yapan 50 kişilik komisyonda yer almıştı. 

Kesin seçim sonuçlarına göre ilk turda parti listeleri kontenjanına ayrılan 60 sandalyenin tamamını "Mısır Sevgisi İçin" koalisyonunun elde ettiği, 226 koltuk için yarışan 2 bin 548 bağımsız adaydan sadece 4'ünün milletvekili olmaya hak kazandığı ve 222 koltuk için yeniden seçim yapılacağı kaydedilmişti.

"Mısır Sevgisi İçin" koalisyonu, Cumhurbaşkanı Sisi'ye yakınlığı ile bilinen eski istihbaratçı Seyf el-Yezel tarafından kuruldu. Seçim kampanyası süresince adından en fazla söz edilen ve en fazla propagandası yapılan koalisyon olarak adı öne çıkmıştı.

Mısır'ın en eski partisi olarak bilinen Vefd ve Selefi Davet Cemaati'nin siyasi kanadı Nur gibi partilerinin katıldığı seçimleri, Muhammed el-Baradey tarafından kurulan Dustur Partisi, Eymen Nur liderliğindeki Yarın Devrim Partisi, Abdulmunim Ebul Futuh liderliğindeki Güçlü Mısır Partisi gibi siyasi partiler boykot ediyor.

Seçimin ikinci turu, yurt dışında 21 ve 22 Kasım, yurt içinde ise 22 ve 23 Kasım'da başkent Kahire'nin de içinde bulunduğu diğer 13 vilayette yapılacak.

Kaynak: AA

22 Ekim 2015 Perşembe 12:22

Abdulfettah El Sisi, Nur Partisi, Hüsnü Mübarek, Mısır, Politika, Güncel