Moskova Sokaklarında Devrim'in 100. Yılını Kutladı

Kasım 1917'de gerçekleşen devrimin yüzüncü yıldönümü Rusya'nın başktenti Moskovada kutlandı.

Kasım 1917'de gerçekleşen devrimin yüzüncü yıldönümü Rusya'nın başktenti Moskovada kutlandı.
Topluma seslenen Rusya Komünist partisi Lideri Gennadi Zyuganov, günümüzde devrimin devam etmesi gerektiğini söyledi:
"Lenin bayrağı altında herşeyi elde edebiliriz. 1991'de hepimize ihanet edildi, fakat vazgeçmedik ve Rusya Komünist Partisi ile yeniden birleştik."
Dünyadan birçok komünist partinin temsicilerin katıldığı yürüyüşte, Devrim taraftarları ellerinde Lenin bayraklarıyla Kızıl Meydan'a doğru yürüdü.
Dünya'nın farklı yerlerinden gelen Devrim taraftarları duyugularını paylaştı:
"Her gün kapitalizmin toplumları nasıl böldüğünü ve halkın büyük bir kısmını nasıl yoksullaştırdığını görüyoruz. Bu yüzden bence Devrim' hala gündemde."
"Devrimle gelen fikir kesinlikle eskimedi. Aksine modern bir ideoloji olduğunu düşünüyorum. Bence Marksizm ve Leninizm çağımızın sorunlarına en iyi şekilde çözümler üretebilen fikir akımları."
Daha önceki dönemlerde Ekim Devrimi Rusya'da coşkuyla kutlananırken Devrim'in 100. yılı için etkinliğe katılanların sayısı daha önceki senelere göre kısmen daha azdı.
Euronews Muhabiri Galina Polonskaya Rusya'da halkın büyük bir çoğunlğunun devrime karşı olduğunu söylüyor:
"Ekim Devrim'in 100. yıldönümü için yapılan son anketlere göre, Rusların çoğu değişim istiyor fakat ankete katılanların yüzde 90'dan fazlası yeni bir devrime karşı."
Birinci Dünya Savaşı devam ederken, Rusya'da 1917 tarihinde yaşanan Şubat ve Ekim devrimleri sonucunda, çarlık rejimine son verildi ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) kuruldu.
Auteur:
Tags:Gepost: 08 november 2017

Kaynak: Euronews.com

08 Kasım 2017 Çarşamba 13:01

Euronews, Lenin, Rusya Federasyonu, Dünya