Muğla'daki orman yangını 250 hektarlık alana yayıldı, iki köy boşaltıldı

Muğla'nın Dalaman ilçesinde öğleden sonra çıkan orman yangını 250 hektarlık alanda devam ediyor. Çevre illerden de destek istenen yangının yerleşim alanlarını tehdit etmesi üzerine iki köy boşaltıldı.

Muğla'nın Dalaman ilçesinde çıkan yangını söndürme çalışmaları gece de devam ediyor. Karacaağaç Mahalle Mezarlığı'na yakın ormanlık alanda öğleden sonra henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına 20'ye yakın helikopterle havadan, 77 arazöz ve 426 yangın söndürme işçisiyle karadan müdahale edildi. Yangına müdahale için çevre ilçelerin yanı sıra Ankara, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Konya, Kütahya, Antalya, İzmir, Denizli ve Aydın'dan ekipler bölgeye yönlendirildi.

Yangın bölgesinde oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yöneten Muğla Valisi Esengül Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dalaman ilçesinde öğle saatlerinde başlayan yangına hava kararıncaya kadar 20'ye yakın helikopterle müdahale edildiğini söyledi.

"EKİPLER SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA GÜÇLÜK ÇEKİYOR"

Havanın kararmasıyla birlikte yakın il ve ilçelerden gelen arazöz ve orman yangın söndürme işçilerinin karadan müdahaleyi aralıksız sürdürdüklerini belirten Civelek, "Orman Genel Müdürlüğü personeli ve tüm kurumların katılımıyla bölgede bir kriz merkezi oluşturduk ve yangın mahalinde çalışmaları yönetiyoruz. Bölgede rüzgar etkili oluyor. Bu nedenle ekipler söndürme çalışmalarında güçlük çekiyor." dedi.

Yangının devam ettiği alanda can ve mal kaybı yaşanmadığını vurgulayan Civelek, "Vatandaşlarımızın can güvenliği için tedbir amaçlı iki mahallede 34 haneyi tahliye ettik. Bunları tedbir amaçlı yaptık. Yangın şu an için geniş bir alanda etkisini sürdürüyor." diye konuştu.

Öte yandan, yangın sırasında yükselen dumanlar, gökyüzünü kapladı. Dumanlar yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Fethiye'den de görüldü.

İKİ KÖY BOŞALTILDI

Muğla'nın Dalaman ilçesi Karacaağaç Mahallesi'nde başlayan yangın komşu Kayadibi ve Taşlıca mahallelerine de sıçradı. Alevler, Kayadibi Mahallesi sınırları içerisindeki 2 eve zarar verdi. Jandarma ve Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan anonslar ile alevlerin tehdit ettiği Kayadibi ve Taşlıca mahallelerindeki evler boşaltıldı. Köylüler, taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek uzaklaştırdı. Bazı köylüler de ahır ve ağıllarındaki hayvanlarını daha güvenli bir bölgeye götürdü.

BARINAKTAKİ HAYVANLAR İÇİN SEFERBER OLUNDU

Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği'ne ait hayvan barınağındaki 250 kedi ve köpek de alevlerin bölgeye ulaşma ihtimaline karşı tedbir amacıyla tahliye edildi. Bölgede yerleşik yaşayan yabancı uyuruklular da barınaktaki hayvanların nakledilmesi için seferber oldu. Hayvanseverler tarafından kafeslere konulan kedi ve köpekler, güvenli bölgeye götürülmek üzere barınaktan tahliye edildi. Barınak görevlisi Sina Karadağ, "Alevler bulunduğumuz yere doğru yaklaşıyor. Bu hayvanları kurtarmamız gerekiyor. Gelen herkes yardımcı oluyor. 250 hayvan bulunuyor. Hasta olanları öncelikli olarak gönderiyoruz. Sağlıklı olanları yangından kaçsınlar diye bırakacağız" dedi.

Muğla'daki orman yangını 250 hektarlık alana yayıldı, iki köy boşaltıldı

Kaynak: AA

10 Temmuz 2019 Çarşamba 23:14

Dalaman, Muğla, İşçi, 3. Sayfa, Güncel
YORUMLAR (11)
 • DALAMANLI : yangını bilerek kimse çıkarmaz dün dalamanda sıcaklık 43 derece idiv her yıl yangınlar oluyor yani sıcaktan çıkıyor ben dalaman da yaşıyorum kimse bilerek yakmaz hele hele buranın insanı asla
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • osman : dalamının insanı yaşadığı yere saygı duyar, keza ben fethiyeliyim aynı şekilde ama dışarıdan gelenler saolsn...
  0 0 Yayından Kaldır
 • osman : evet bilerek çıkmaz, ama ormanlara atılan sokaklara atılan camlar çöpler, gaz ve mercek olayları.. aa bir de otel yapım planlamaları var.. umarız hiç bir canlı zarar görmez. evvela kültür...
  0 0 Yayından Kaldır
 • Ölüdeniz Cok güzel : Arap Zenginlerine Villa yapmak icin, yapilmis olabilir,yangin.Üzücü olay ama Kapital Para)in önünde herseye boyun egiliyor
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • Recep : Türkiye tarihinin en büyük yangını Yazık çok yazık sönmüyor bir türlü tüm Türkiye seferber oldu ama sönmüyor benzerlerine şahit olduk olduk ama böylesi ilk defa oldu.. Allah yardımcımız olsun onca ağaç kül oldu.
  Cevap Yaz 3 2 Yayından Kaldır
 • KUZEYİN UŞAĞI : ALLAH yar ve yardımcıları olsun... inşallah kısa zamanda söner. güzelim ciğer parelerimizi yakanlar. içindeki türlü canlıları da yakıyor.. yakanları da aynı şekilde yakacaksın ibreti alem için... yazıklar olsun..
  Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
 • Gocekli : Ruzgar var tepe yangini oluyor kozalaklar fisek gibi saga sola sicriyor buda yanginin tepe noktalarda artarak devam etmesine sebeb oluyor Devletimiz tum gucuyle mudahale ediyor Allahin izniyle kontrol altina en kisa zamanda alinacaktir.
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız