Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu "News International" şirketi bugün İngiltere'de yeni bir pazar gazetesi çıkardı.

"Sun on Sunday" isimli gazete, ülkede hafta içi her gün basılan ve en yüksek tirajlı tabloid gazetesi olan "Sun" gazetesinin pazar baskısı özelliğini taşıyor.

Murdoch, bugün 3 milyon adet basılan gazetenin, 2 milyondan fazla satılmasını umuyor. Rupert Murdoch sosyal paylaşım sitesi Twitter'a önceki gün,

"İki milyondan fazla satılırsa çok mutlu olacağım" diye yazdı.

50 pence'e (yaklaşık 1,5 TL) satılan "Sun on Sunday" gazetesinden, Sun gazetesinin editörü Dominic Mohan sorumlu.

Gazete ilk sayısında, İngiliz aktris ve sunucu Amanda Holden'ın "doğum yaparken kalbinin 40 saniye durduğunu" söylediği haberi manşetten verdi.

Gazetenin baş yazısının yanında ise 80 yaşındaki Rupert Murdoch'ın gazetenin ilk basımı sırasında Londra'daki matbaada görülen fotoğrafına yer verildi. Yazıda, "Yeni bir güneş bugün doğdu. Sun gazetesinin ilk pazar gazetesi baskısına hoşgeldiniz" denildi.

28 sayfalık spor eki olan, toplam 92 sayfalık "Sun on Sunday" gazetesinde ayrıca, York Başpiskoposu John Sentamu, İngiltere'nin ünlü modeli ve şarkıcısı Katie Price, gazeteci Tobby Young gibi kişilerin köşeleri bulunuyor.

"News International" şirketi geçen yıl telekulak skandalının ardından, İngiltere'deki 168 yıllık pazar gazetesi "News of the World"ü kapatmak zorunda kalmıştı. Gazetenin geçen yıl Temmuz ayında basılan son sayısı 2 milyon 700 bin satmıştı.

News of the World gazetesinin kapatılmasının ardından Murdoch'ın İngiltere'de yeni bir pazar gazetesi çıkarabileceği basına yansıyordu.

1969 yılından beri Sun gazetesinin sahibi olan Murdoch geçen hafta geldiği Londra'da "çok yakında" yeni bir hafta sonu tabloid gazetesi çıkaracağını söylemişti.

Sun gazetesinin İngiltere'deki günlük tirajı yaklaşık 3 milyon. Sun, İngiltere'deki en yüksek tirajlı, dünyadaki ise 10'uncu en yüksek tirajlı gazete. Avustralyalı medya patronu Murdoch İngiltere'de ayrıca, Times gazetesi ile Sky haber kanalının sahibi.

Ülkedeki en yüksek tirajlı pazar gazetesi ise yaklaşık 2 milyon tirajla

"Mail on Sunday" gazetesi. "Mail on Sunday"i, 1 milyon 750 bin ile "Sunday Mirror" gazetesi takip ediyor. Murdoch'ın yeni pazar gazetesi "Sun on Sunday"in,

"Mail on Sunday" gazetesinin tirajını geçebileceği yorumları yapılıyor. - LONDRA

Kaynak: AA

26 Şubat 2012 Pazar 15:01

Rupert Murdoch, İngiltere, Twitter, Londra, Dünya