MUŞ Karasu Nehri çöplüğe döndü

Karasu Nehri çöplüğe döndüMuş Ovası'nın 2'nci büyük nehri olan Karasu çöplüğe döndü.

Karasu Nehri çöplüğe döndü
Muş Ovası'nın 2'nci büyük nehri olan Karasu çöplüğe döndü. Çevredeki köylerin çöplerini attığı nehri adeta poşet kapladı. Yaz aylarında çocukların serinlemek için girdiği nehirdeki kirliliğin sağlığı tehdit eder duruma geldiğini belirten vatandaşlar, soruna bir çözüm bulunmasını istedi.
Muş Ovası'nı bereket taşıyan Karasu Nehri, çevresindeki köy ve mahallelerde yaşayanların çöplerini attığı bir alana dönüştü. Kıyısı naylon ve çöp yığınına dönen nehir insan ve hayvan sağlığını tehdit eder hale geldi. Çocukların serinlemek için girdikleri, hayvanların günlük su ihtiyaçlarını karşıladığı nehirde oluşan çöpler vatandaşların tepkisini çekiyor. Kısa bir süre önce yapılan değişiklikle Muş'a mahalle olarak bağlanan Yeşilce'nin muhtarı Mustafa İrfan Subaşı, Mahallemizin yakınından akan ve meramızı ikiye bölen Karasu nehrine vatandaşlar çöplerini atıyor. Hatta araçlarla başka mahallelerden gelenler bile çöp, naylonlarını Karasu nehrine boşaltıyor. Köylüler tarafından atılan naylon poşet, bidonlar nehir suları tarafından getirilerek nehrin her iki tarafında birikiyor. Hayvanlarımız Karasu nehrinde günde en az 2 defa su içiyorlar, naylonu yiyen hayvanlarımız telef oluyor. Yaz aylarında serinlemek için suya giren çocuklarımızın hastalanma riski var diye konuştu.
Mahallenin Çobanı Ekrem Yılmaz ise Meramız Karasu kenarında bulunuyor. Her gün 180 adet hayvanı en az 2 defa su içirmek için çöplüğe dönüşen Karasu kıyısına getiriyorum. Hayvanlar burada hem su içiyor hem de otluyorlar. Zaman, zaman kıyıdaki naylon poşeti yiyen hayvanın telef olduğu da oluyor, hayvanlarımız hastalanıyorlar, nehir kenarında biriken naylonlar, çöpler yanında nehir suları bunları getiriyor, vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz dedi.

MUŞ Karasu Nehri çöplüğe döndü - Son Dakika
Kaynak: DHA
29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:41

Son Dakika