BBC

Anaokulunda tecavüze uğrayan çocuğun davası, polisin tavrı nedeniyle Myanmar'ı ayağa kaldırdı

Anaokulunda tecavüze uğrayan 3 yaşındaki çocuğun tecavüze uğraması sonrası, polisin tavrı Myanmar'ı ayağa kaldırdı. Ülkede 'Victoria'ya adalet' gösterileri düzenleniyor.

3 yaşındaki bir çocuğun anaokulunda tecavüze uğraması Myanmar'ı ayağa kaldırdı. Mayıs ayında gerçekleşen tecavüz olayı ve polisin yaklaşımı, ülkede büyük öfkeye neden oldu. Ülke çapında protesto gösterileri düzenleniyor.

Gerçek ismi açıklanmayan ve Victorio takma ismi verilen 3 yaşındaki çocuğun davası Naypyidaw'da görülmeye devam ediyor. Çocuk, Myanmar'ın başkenti Naypyidaw'da görülen duruşmaya video bağlantısı ile katılarak ifade verdi.

BİR KİŞİ TUTUKLU YARGILANIYOR

Küçük kıza tecavüz ettiğinden şüphelenilen ve kreşte görevli olduğu bildirilen bir erkek tutuklu yargılanıyor.

VICTORIA'YA ADALET GÖSTERİLERİ DÜZENLENİYOR

Ülke çapında "Victoria'ya adalet" gösterileri yapılıyor ve ülkede çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarında artış olduğu belirtiliyor.

ANAOKULU YETKİLİLERİ TECAVÜZÜ KABUL ETMİYOR

Anaokulu yetkilileri, tutuklu bulunan 29 yaşındaki anaokulu görevlisinin kıza tecavüz ettiği iddiasına karşı çıktı. Olayla ilgili yapılan DNA testi de sonuçsuz kalırken,BBC Asya muhabiri Grace Tsoi ise Victoria'nın ifadesinde okul müdürünün iki oğlunu suçladığını bildirdi. Ergenlik yaşlarındaki iki çocuk henüz davaya müdahil edilmedi.

KÜÇÜK KIZIN VÜCUDUNDAKİ İZLERİ FARK EDEN ANNESİ KIZINI DOKTORA GÖTÜRDÜ

Polis, küçük kızın vücudundaki izleri fark eden annesinin kızı cinsel istismara maruz kaldığı şüphesiyle hastaneye getirdiğini ve kızın tıbbi kontrolden geçirildiğini söyledi.

Myanmar'DA MAĞDUR TECAVÜZCÜSÜYLE EVLENMEYE ZORLANIYOR

Myanmar'da kırsal kesimde yaşayan bazı topluluklarda genellikle şikayetler mahallenin ihtiyar heyetine gidiyor ve mağdur, tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanıyor.

Erkeklere yönelik tecavüz ise bir cezai suç olarak bile sayılmıyor.

Anaokulunda tecavüze uğrayan çocuğun davası, polisin tavrı nedeniyle Myanmar'ı ayağa kaldırdı - Son Dakika Dünya

Kaynak: BBC

BBC
11 Eylül 2019 Çarşamba 11:54

Naypyidaw, Myanmar, Yaşam, Dünya