Nardugan Şenliği Coşkulu Başladı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gündoğan Beldesi'nde, bu yıl 2'ncisi düzenlenen, güneşin yeniden doğuşu olarak bilinen eski Türk geleneklerinden Nardugan Kültür, Sanat Şenliği, bale ve konserlerle başladı.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gündoğan Beldesi'nde, bu yıl 2'ncisi düzenlenen, güneşin yeniden doğuşu olarak bilinen eski Türk geleneklerinden Nardugan Kültür, Sanat Şenliği, bale ve konserlerle başladı.Gündoğan Belediyesi ve Marmara Koleji'nin işbirliğiyle Sersay Ilıcak Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2. Nardugan Kültür Sanat Şenliği'ni yaklaşık 400 kişi izledi. Şenlikte, ünlü balerin Burçak Işımer'in Dance Of Blue Bale Stüdyosu'nda eğitim alan Ada Deniz Akın (9), Irmak Çam (7) ve Öyküm Akyol (8) bir gösteri sundu. Küçük balerinler, usta besteciler Emir Kusturica, Henry Mancini, Yann Tiersen'in eserleri eşliğinde yaptıkları bale gösterisi ile izleyenleri kendilerine hayran bırakıp, bol bol alkış aldı. Daha sonra sahneye gelen Ezgi Anıl Üçlüsü grubu, flamenko ve Anadolu ezgilerinden oluşan konserleriyle izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.Şenlik organizatörü Arif İsmet Vidinli, etkinlikteki konuşmasında, binlerce yıl önce Altaylar'da yaşayan Türkler'in inançlarına göre şenliğin başladığı günün gecesinde ışığın karanlığı yendiğini ve günlerin uzamaya başladığını belirterek, Günümüze kadar gelen ve unutulmaya yüz tutan bir geleneği, ünlü tarihçilerin katılacağı bilim adamları, kültür ve sanat etkinlikleri ile yeniden yaşatmayı ve unutulmamasını amaçladık. Etkinliğin gördüğü ilgi bizleri de memnun etti dedi.24 Aralık'a kadar devam edecek Nardugan etkinlikleri kapsamında yarın (çarşamba) emekli Pilot Albay Zübeyir Batur, Üstün Türk Kültürü konulu bir konferans verecek.

Kaynak: DHA

20 Aralık 2011 Salı 13:22

Kamuyu Aydınlatma Platformu, Anadolu Adalet Sarayı, Roberto Mancini, Emir Kusturica, Thierry Henry, Henry Mancini, Gündoğan, Can Akın, Marmara, Türk İş, Bodrum, Pilot, Muğla