Narenciye Balında Rekolte Sevindirdi

Türkiye’de üretiminin büyük bölümü Adana’da yapılan narenciye balında rekolte arı üreticilerini mutlu etti.

Türkiye'de üretiminin büyük bölümü Adana'da yapılan narenciye balında rekolte arı üreticilerini mutlu etti.

Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, portakal balı olarak da bilinen narenciye balında sadece Adanalı arı yetiştiricilerinin üretiminin 100 tonu bulduğunu söyledi. Otlu, "Hava şartlarının uygun olması, arıların iyi gelişmesi ve üyelerimizin birliğimizin uyarılarını dikkate alması sonucu, üretici emeğinin karşılığını aldı" dedi.

Narenciye balının özellikle yöre halkı tarafından tercih edildiğini belirten Otlu, "Narenciye balı başta Adana olmak üzere narenciyenin bol olduğu kentlerde üretilmektedir. Besin değeri olarak diğer ballara göre daha zengindir. Narenciye balı C vitamini deposudur. Narenciye balı sadece ilkbaharda üretilen turfanda bir baldır" dedi.

Narenciye balının birçok özelliği olduğunu belirten Otlu şunları kaydetti:

"Narenciye balı Akdeniz yöresine özgü bir baldır. Narenciye ağaçları nisan ayında çiçeklenir, meyve kabuklarında eterik yağ vardır. Narenciye ağaçlarından gelen nektar akışı üç hafta kadar sürer ve bol miktarda olur. Narenciye balının yüksek düzeyde kalsiyum fosfat ve demir fosfat içerdiği saptanmıştır. Narenciye balı açık sarı renkte ve akışkandır. Ağaçlarına özgü rayiha ve seçkin lezzeti vardır, bol miktarda C vitamini içerir. Karaciğere olan olumlu etkisi bilinmektedir. Uzmanlar tıbbi açıdan da narenciye balına önem verilmesi gerektiğini kaydetmektedirler. Sinir yatıştırıcı, kramp çözücü özellikleri nedeni ile sinir hastalıklarında kullanılır."

Vatandaşın bal alırken seçici olması gerektiğini söyleyen Ahmet Turan Otlu, "Tüketici balı, bildiği üreticilerden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim izni almış işletmelerden alabileceği gibi, marketlerde; üzerinde üretim izni ile birlikte üretim ve son kullanma tarihi belirtilmiş markalı ürünleri alabilir" diye konuştu. - ADANA

Kaynak: İHA

06 Mayıs 2014 Salı 10:45

Ahmet Turan, Türkiye, Adana, Politika, Güncel