EuroSport.com

Neden birçok erkek, Serena Williams’tan puan alabileceğini düşünüyor?

Bu haber, The Guardian'ın internet sitesinden alınmış ve çevrilmiştir.

Bu haber,
The Guardian'ın internet sitesinden
alınmış ve çevrilmiştir.


Serena Williams 206 km/s hızla servis atabiliyor, 23 Grand Slam şampiyonluğu var ve birçokları için dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kadın sporcusu. Fakat yine de Britanyalı erkeklerin %12’si Serena’yla oynayacakları bir Tenis maçında ondan puan alabilecekleri konusunda iyimserler. Tenis koçu ve Andy Murray’nin annesi Judy Murray, attığı tweet’inde bu yüzde 12’ye başarılar diliyor. Spor programları sunucusu ve yorumcusu Catherine Whitaker ise tweet’inde, “Çevrimiçi çöpçatan uygulamalarında böyle düşündüğünüzü profilinize yazmalısınız. Moron olduğunuz belli olmalı.” diyor.

YouGov şirketinin yaptığı araştırmaya göre Britanyalı her sekiz erkeğin biri -tenisle ilgilenmesi şart değil- Serena’ya karşı maçta bir puan alabileceğini düşünürken her 33 Britanyalı kadından biri bunu başarabileceğini iddia ediyor. Peki gerçekten başarabilirler mi? Team Bath Tenis Akademisi koçu David Sammel’a göre Serena’dan puan alma ihtimali, bu cevabı kimin verdiğine göre değişir: “Eğer iyi bir tenis kulübünde oyuncuysanız, bir puan alabileceğinizden eminim. Ancak tenise yeni başladıysanız Serena’da puan almanızın tek yolu onun çift hata yapması. Ancak hiç tenis oynamadıysanız, ondan puan almanın imkânı yok.”

Britanyalıların bu iddialarını, Roger Federer ve Novak Djokoviç'in biyografilerini yazan spor gazetecisi Chris Bowers “Serena’dan puan almak için en kötü ihtimalle, belirli bir seviyeye gelmiş oyuncu olmalısınız. Ancak kaç tane insan kendini belirli bir seviyeye ulaşmış bir tenis oyuncusu olarak tanımlar ki? Her sekiz kişiden biri olmadığı kesin.” diye cevaplıyor. “Bu nedenle, Serena’dan puan alabileceğini düşünen insanlar yanılıyorlar, tabii ki bu puanı Serena’nın çift hatasından alacağını düşünenler hariç.”

“Yanlış düşünüyorlar.” diyor Bowers. “En üst derece profesyonellerin ne kadar iyi olduğu hakkında yanlış düşünüyorlar. Profesyonel oyuncular; iyi kulüplerde tenis oynayan, hatrı sayılır tenis oyuncularından dahi çok çok daha iyiler. Profesyoneller de aynı oyunu oynuyorlar ancak hızları, şutlarının kuvveti, tepki süreleri… Bu konuda çok farklı seviyedeler. Ayrıca Serena’ya karşı birçok ön yargı var. Anketten şüphe duyuyorum zira birinin bir kurnazlık yapmak isteyip istemediğini merak ediyorum.”


Çeviren: Enes KANBUR

Kaynak: EuroSport.com

17 Temmuz 2019 Çarşamba 14:23

Serena Williams, The Guardian, Tenis, Spor, Son Dakika
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika Haberleri