Nefesin Yeter' Müzikali İzleyiciyle Buluştu

Bi Sanat Platformu'nun 'Nefesin Yeter' müzikalinin, gala gösterimi yapıldı.

Bi Sanat Platformu'nun "Nefesin Yeter" müzikalinin, gala gösterimi yapıldı.

Bayrampaşa Belediyesi'nin katkılarıyla, Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen galaya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan oyunun yönetmeni Nadir Ersoy, "Metin, tarz ve oyuncular dahil, birçok konuda yeni bir oyun. İnşallah farklı bir soluk getireceğimizi düşünüyorum. Tabii buna seyirci karar verecek. Bu oyunun tamamlayıcısı seyirci. Gerçekten alışılmadık bir oyunla onları tanıştıracağız" dedi.

Hazreti Süleyman'ın hayvanlarla konuştuğuna işaret eden Ersoy, oyuna bunu uyarladıklarını belirterek, hayvanları ve ağaçları oyun içinde konuşturduklarını, fantastik bir tiyatroyla seyircinin karşısına çıktıklarını söyledi.

"Oyun hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ediyor"

Nadir Ersoy, oyundan bir yaşam felsefesi çıktığını kaydederek, şöyle konuştu:  

"Oyunda şerden hayır doğuyor. Ömer Seyfettin'in 'Kaşağı'sını hepimiz biliriz. Orada mutsuz, trajik bir son var. Ben ondan çok etkilenmiştim. Ona benzer bir şey yaşanıyor ama bu mutlu sonla bitiyor. Bununla birlikte, bütün dünyayı bu metaforik dramın içine sığdırmaya çalışmadık, sığdırdık. Nasıl olduğunu biz de anlayamadık. Oyunun evveliyatı 5 yıl öncesine kadar gidiyor. 10-15 dakikalık skeçleri birleştirerek bir oyun meydana getirdik."

Oyunun şimdiye kadar sahnelenenlerden farkının çocuk, yetişkin ayırmadan hem aileye hem çocuklarına hitap ettiğini kaydeden Ersoy, bunun bir yenilik olduğunu vurguladı.

Müzikalde rol alan küçük oyunculardan 11 yaşındaki Emine Şevval Kut da oyunun kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, "Oyunun güzel yanı hem çocuklar hem de yetişkinler için olması. Böylece çocuklar da yetişkinler de izlerken sıkılmayacak. İkisi için de uygun bir şey olacak bu oyun. Ben ayı ve Kızılderili rolünü oynuyorum" ifadelerini kullandı.

Yönetmenliğini Vugar Aliyev'in, dramaturjisini Tonguç Oksal'ın üstlendiği oyun, Türkiye'nin farklı yerlerinde sahnelenmeye hazırlanıyor.

Galaya sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Kaynak: AA

19 Aralık 2015 Cumartesi 00:48

Bayrampaşa, Kültür Sanat