Nevroz 20 Martta Kutlanacak

Batmanda bir araya gelen sivil toplum örgütü üyeleri ile DBP ile HDP yöneticileri, kutlamaların 20 Mart Pazar günü yapılacağını belirtti.

Nevroz Tertip Komitesi toplantı düzenledi.

HDP, DBP ve bir çok sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Nevroz Tertip Komitesi, 20 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan kutlama için basın toplantısı düzenledi.

Gerekli izinler için Valiliğe başvuru yapıldığını belirten komisyon üyeleri, bu Nevroz'u barış içinde kutlamayı hedeflediklerini belirttiler.

Toplantıda söz alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran "Biz bugün burada açıklama yaparken Sur'da ve başka yerlerde insanlar ölüyor. Bu Nevroz ile tekrar barış sürecine girilebileceğini, manifestonun kabul edilebileceği ve barış umudunun yeşerebileceğine inanıyoruz. Nevroz halklar için bir şanstır, bu Nevroz'u 2013 ruhuyla kutlayacağız" dedi.

BATMANDA İLK NEVROZ ATEŞİ YAKILDI

Bağlar Mahallesi'nde vatandaşlar, bu yılın ilk Nevroz ateşini yaktı. Önceki akşam gerçekleşen kutlamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, DBP ve HDP yöneticileri de katıldı.

Yakılan ateş etrafından söylenen şarkılar eşliğinde halaylar çekilirken, saat 19.00 itibariyle havai fişek gösterisi yapıldı.

Olay yerine gelen zırhlı polis araçları, vatandaşların dağılmaları yönünde anons yaptı.

Daha sonra polis ile yüzleri kapalı bir grup arasında olay çıktı.

Polis, yasadığı gösteride bulunanlara tazyikli su ve gaz bombaları atarken, bazı göstericiler de polise havai fişeklerle saldırdı.

Bir süre devam eden olaylarda bazı kişilerin gözaltına alındığı belirtildi.

Kaynak: Temsilci

13 Mart 2016 Pazar 12:31

Batman, Yerel