Niğde'nin Tarihi Yapılar İçin Meclis Araştırması İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'nin turizm değerlerinin açığa çıkarılması ve var olan değerlerin de korunması adına başlattığı çalışmalar kapsamında Meclis Araştırması istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'nin turizm değerlerinin açığa çıkarılması ve var olan değerlerin de korunması adına başlattığı çalışmalar kapsamında Meclis Araştırması istedi.
Tarihi yapıların durumunun tespiti için araştırma talep eden Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığı’na başvurusunda “Niğde ilinde halen, 463 adet taşınmaz, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile tescillenmiştir. Niğde ili genelinde tescillenen bazı konak ve yapılar sınırlı biçimde onarılarak kurtarma çalışmasında bulunulmuş ise de çok sayıda yapı harap ve yok olmak üzeredir. Ayrıca tescillenmemiş konaklar da her geçen gün yok edilmekte ve imar alanı kılınarak dönülmez bir sona gidilmektedir. Dünün geleceğe taşınması amacı ile bölge genelinde çalışmalar yapılması zorunludur. Sürecin ve durumun tespiti ve bu önemli tarihi zenginliğin korunması konusunda çözüm yolları bulunması için gerekliliklerin saptanması amacıyla Meclis araştırması açılması için gereğini arz ederim.” dedi.
Milletvekili Gürer, Meclis Araştırması'nın gerekçesinde ise şu görüşlerine yer verdi:
“Niğde ili on bin yılı bilimsel kazılarla açığa çıkarılan Torosların geliş geçiş kapısı sayılacak önemli bir merkezdir. Ancak il genelinde var olan tarihi doku gerektiği biçimi ile gün ışığına çıkarılamadığı gibi turizm açısından da bölgeye gereken önem verilmemiştir. Zengin tarihi varlıklarına karşın gereken ilgiye veremeyen bölgede başta tarihi konak ve ibadet yerleri olmak üzere çok önemli kalıntılar harap durumda ve yok olmak üzeredir. Özellikle Merkez ilçede yol açma ya da kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında konakların bir bölümü yok edilmiştir.
Niğde ili Merkez, Bor, Çamardı, Altunhisar, Ulukışla,Çiftlik ilçeleri ile Kayırlı, Yeşilburç, Yeşilyurt, Karatlı, Kemerhisar, Çukurkuyu, Narköy, Dikilitaş, İçmeli, Hançerli, Fertek, Kula, Kitreli, Gösterli, Bozköy, Gölcük, Ulukışla Köyü, Çömlekçi, Orhanlı, Yıldıztepe, Aktaş, Gümüşler, Bahçeli, Hasaköy, Konaklı, Çarıklı, Kavlaktepe, Değirmenli, Uluağaç, Kiçiağaç, Divarlı, Kumluca, Hamamlı, Taşlıca, Ballı, Kömürcü, Çavdarlı, Dündarlı, Sazlıca, Havuzlu, Postallı, Tepeköy, Yaylayolu, Edikli, Kiledere, Alay, Bağlama, Eminlik, Küçükköy, Elmalı, Azatlı, Murtandı, Gökbez, Kavuklu, Çanakçı, Kılan, Çiftehan, Tırhan, Hacıbeyli, Bademdere, Celaller, Konaklı, Uluören, Akçaviran, Ovacık, Başmakçı, Yeniyıldız, Kılan, Darboğaz, Keçikalesi, Karanlıkdere, Balcı yerleşmeleri ve çevrelerinde Hititlilerden günümüze erişen tarihi buluntular yer almaktadır. "
Gürer devamında, “Niğde merkezde 2 askeri yapı, 2 kentsel sit alanı, 2 Arkeolojik Doğal sit, 82 dini ve kültürel yapı, 111 sivil yapı, 1 endüstriyel yapı tescilli taşınmaz kültür varlığı olarak koruma altındadır. Bor’da 60, Altunhisar’da 3, Çamardı’da 1, Çiftlik’te 8, Ulukışla’da 4 adet, toplamda ise 189 sivil yapı için koruma kararı verilmiştir. Merkezde toplam 271, Altunhisar’da toplam 23, Bor’da toplam 122, Çamardı’da toplam 10, Çiftlik’te toplam 15, Ulukışla’da toplam 22 olmak üzere, Tescilli Taşınmaz Kültür Varlıkları 463 adet olarak belirlenmiştir” dedi.

Kaynak: CİHAN
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:35

Son Dakika