Niyazi Koyuncu

Karadeniz müziğinin sevilen yorumcusu Niyazi Koyuncu, 25 Ekim'de IF Performance Hall sahnesinde.

Karadeniz müziğinin sevilen yorumcusu Niyazi Koyuncu, 25 Ekim'de IF Performance Hall sahnesinde...
'Müziksiz nefessiz kalırım' diyen Niyazi Koyuncu 1984 yılında dünyaya geldi. Kulağına Lazca ezgiyi abisi Kazım Koyuncu fısıldadı. 1986'da Çernobil faciası olduğunda Niyazi henüz 2 yaşındaydı.
Karadeniz'in çernobili, abisi Kazım Koyuncu'yu kanser edip  25 Haziran 2005 yılında hayattan aldığında, Niyazi Koyuncu abisinin gitar askısını yanına alarak, üniversiteyi kazanıp Eskişehir'e gitti. Bir yandan eğitimini tamamlarken bir yandan da müzikle içli dışlı oldu.
İlk sahneye çıkışı ise kanser hastası bir çocuğa yardım içindi. O gün o sahnede müziğin insan için yaşamını anladı. "Sahne benim her şeyim" dedi. Var olduğu, korktuğu, güçlendiği yerdi. Ama en çok da yaşadığı... Kendisi oluvermişti o sahnede. Çocukluğunda kulağına fısıldanan o ritmik seslerin peşindeydi. Öğrencilik yıllarında Lazca'da karanlıktaki ışık anlamına gelen Seritana'yı kurdu, yıl 2008'di. Grubuyla birlikte sokaklarda şarkılar söylediler, Lazca, Hemşince, Türkçe. Ardından konserler geldi, albümü olmadan Türkiye'nin pek çok yerinde konserlere gitti.
Grupla yollarını ayırıp Niyazi Koyuncu olarak ilk albümü 'Muço Pa' 2012 yılında çıkarttı. 2012'den sonra pek çok projede yer aldı. Bunlardan öne çıkan projeler Suat Kuzucu-Susalım Beraber (Zigana-2015), Ahmet Kaya- Bir Eksiğiz-(Doruklara Sevdalandım 2014), Kurtalan Expres- Göğe Selam 2 (Nöbetçinin Türküsü-2014),  Metin Yılmaz-Gökyüzü Mavi Kaldı (Günaydın Gülüm-2013), Ayla Yılmaz-La (Derindur Karadeniz 2012) 4 Yıl aradan sonra Koyuncu ikinci albümü Liva'yı (Kar Suyu)  dinleyicileriyle buluşturdu.
25 Ekim 2016 Salı 19:33

Kazım Koyuncu, 1984, Karadeniz, Niyazi Koyuncu, Kültür Sanat