Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

Fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödüllerini, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle İsveç Kralı 16. Carl Gustaf sahiplerine verdi.

Bu yılın fizik, kimya, tıp, Edebiyat ve Ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle İsveç Kralı 16. Carl Gustaf tarafından sahiplerine verildi.
Stockholm Konsert Huset'te (Konser Evi) düzenlenen törene, İsveç Kraliyet ailesiyle birlikte ödül almaya hak kazananlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Geçtiğimiz kasım ayında açıklanan ödüller, sahiplerine İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından takdim edildi. Buna göre, 2014 yılı Fizik ödülünü Isamu Akasaki, Hiroshi Amano, Shuji Nakamura, Kimya ödülünü Stefan Hell, Eric Betzig, William Moerner, Tıp ödülünü John O'Keefe, May-Britt Moser, Edvard Moser, Edebiyat ödülünü Patrick Modianove, Ekonomi ödülünü de Jean Tirole ve Market Power aldı. Ödül sahiplerine birer diplomayla birlikte Nobel madalyası ve 8 milyon (1 milyon Avro) İsveç kronu tutarında para ödülü de sunuldu.
Ödüllerin verilmesinden sonra yaklaşık bin 300 kişiden oluşan davetli topluluğuna Stockholm Belediyesi'ne ait binada Nobel yemeği verildi. Yemeğe; İsveç Kraliyet ailesi, İsveç Başbakanı Steven Löfven, bakanlar, parti temsilcileri ve yabancı ülke temsilcileri ile ödül alanlar katıldı. Müzik ve dans eşliğinde yenilen yemeğin ardından Nobel törenleri sona erdi.
Nobel Barış Ödülü töreni ise dün Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilmişti.

Kaynak: CİHAN

11 Aralık 2014 Perşembe 01:13

Stockholm, İsveç, Dünya, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri