ODTÜ'ye Boğaziçi Üniversitesi'nden Destek

ODTÜ arazisinden geçirilmek istenen yol projesi kapsamında 18 Ekim gecesi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler tarafından ODTÜ ormanında 3 bin civarında ağacın sökülmesi, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından protesto edildi.

Odtü arazisinden geçirilmek istenen yol projesi kapsamında 18 Ekim gecesi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler tarafından ODTÜ ormanında 3 bin civarında ağacın sökülmesi, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından protesto edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde saat 13.30'da toplanan öğretim üyeleri "Diren ODTÜ Boğaziçi seninle" yazılı döviz açtılar. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nüket Esen 280 civarında öğretim üyesi ve görevlisinin imzasının bulunduğu bildiriyi okudu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ yerleşkesinde yapmış olduğu yol yapım çalışmasının kabul edilemez olduğu belirtilerek, şiddetle kınandığı ifade edilen bildiride şöyle denildi:

"Bir üniversite yerleşkesine, üniversite yönetiminden izin almaksızın, hatta haber vermeksizin gece saatlerinde çitleri yıkarak girmek ve 3 bin civarında ağacı sökmek, üniversiteye hem hukuk dışı hem etik dışı bir saldırıdır. Üstelik bu baskı söz konusu yol planı henüz askıdayken ve ODTÜ ile devlet yetkililerinin itiraz görüşmeleri sürerken gerçekleşmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir hukuk, ahlak ve çevre anlayışına uymayan bu kaba güç gösterisi karşısında ODTÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerini sonuna kadar desteklediğimizi tüm kamuoyuna duyururuz. Bu mücadele üniversitenin, özgürlük ve onur mücadelesidir. Sonunda üniversite kazanacaktır."

Öğretim üyelerinin okuduğu bildirinin ardından, Boğaziçi Forumu ve Eğitim - Sen 6'Nolu Şube üyeleri de ODTÜ'ye destek açıklamaları yaptı.

MÖ (MK) - İstanbul

Kaynak: DHA

24 Ekim 2013 Perşembe 16:12

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Politika, Güncel