Öğrenci Eylemleri Sınavları İptal Ettirdi

Başkent Paris'te çok sayıda üniversiteye ait kampüs ve fakülte binasında gösteriler devam ederken, Nanterre Üniversitesinde blokaj nedeniyle sınavların yapılamadığı açıklandı.

Başkent Paris'te çok sayıda üniversiteye ait kampüs ve fakülte binasında gösteriler devam ederken, Nanterre Üniversitesinde blokaj nedeniyle sınavların yapılamadığı açıklandı. Üniversite yönetimi, sınavların başka bir yerde yapılması da dahil çeşitli olasılıkların değerlendirildiğini bildirdi.
Ülkenin doğusunda yaklaşık 60 bin öğrencinin kayıtlı olduğu Strasbourg Üniversitesinde bir süredir oturma eylemi yapan öğrenciler, tüm üniversiteyi kapatma kararı aldıklarını duyurdu.
'DEVLET SORUMLUĞUNU YERİNE GETİRMELİ'
Montpellier'deki Paul-Valery Üniversitesinde ise mart ayından beri devam eden blokaja son vermek için rektörlüğün müdahale talebinde bulunduğu açıklandı.
Rektör Patrick Gilli, 'devletin sorumluluğunu yerine getirmesinin zamanının geldiğini' söyleyerek, göstericilerin binadan uzaklaştırılması çağrısı yaptı.
Şehirde cumartesi günü düzenlenen gösteride şiddet olayları yaşanmış ve 43 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.
POLİS TAHLİYE ETMİŞTİ
Ouest France gazetesi de bir süredir kapalı olan Rennes-2 Üniversitesi Rektörü Olivier David'in, 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasındaki sınavların ertelenmesinin gündemde olduğunu söylediğini yazdı.
Gazete, Toulouse Jean-Jaures Üniversitesinin tamamen kapalı olduğunu ve ülkenin diğer bölgelerinde de kısmi blokaj uygulamasının sürdüğünü kaydetti.
Fransa Hükümeti'nin şubat ayında Meclisten geçirdiği üniversiteye giriş ve eğitim reformunu protesto için öğrenciler tarafından işgal edilen üniversitelerden Paris'teki Sorbonne Üniversitesini polis, önceki gece operasyon düzenleyerek tahliye etmişti.

Kaynak: Hürriyet

17 Nisan 2018 Salı 10:14

Montpellier, Nanterre, Paris, Politika, Güncel