Öğrenciler Derslerin Bazılarını Tabiatta İşleyecek

Samsun Valiliği öncülüğünde hayata geçirilecek olan 'Tabiatta Ders Var' projesi ile ortaöğretim öğrencileri bazı dersleri tabiatta görerek ve inceleyerek yapacak.

Samsun Valiliği öncülüğünde hayata geçirilecek olan 'Tabiatta Ders Var' projesi ile ortaöğretim öğrencileri bazı dersleri tabiatta görerek ve inceleyerek yapacak.
Tüm ülkeye örnek olabilecek ve birçok Avrupa ülkesinde uygulanan açık alanda eğitim projesinin hayata geçirilmesi için Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve İlkadım Belediyesi tarafından protokol imza töreni gerçekleştirildi. 'Tabiatta Ders Var' ve 'Toprağa İlk Adım' projeleri kapsamında öğrenciler, iki ayrı bölgede uygulamalı eğitimlere katılacak. Öğrenciler, 'Tabiatta Ders Var' projesi ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giderek tabiatla iç içe ders işleyecek. Diğer bir proje olan 'Toprağa İlk Adım' ile de Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde ekim yapılmış olan alanlarda toprak ve çevre bilimi ile alakalı dersleri yerinde görerek alacak.
Projede görev alacak olan eğitimcilerin ders yapılacak bölgeler hakkında bilgi sahibi olmasını isteyen Vali İbrahim Şahin, öğrencilerin tabiatla iç içe olduklarında dersleri daha iyi anlayacaklarını söyledi. Söz konusu proje ile kentin sahip olduğu değerlerin farkına varılarak gelecek nesillere aktarılacağını hem de öğrenciler tarafından sahiplenileceğini kaydeden Şahin, “Biz bugün bir şeyin pratik uygulamasına geçiyoruz. Sınıf dışı eğitim çok önemli. İlkokulda, lisede belki üniversitede sınıflarda bir sürü şey öğrendiniz. Ama bir gün ilkokul öğretmeninizin sizi elinizden tutup yaz günü dışarıya götürdüğü ve orada yaptığınız eğlenceleri unutmazsınız. Biz bugün çok farklı bir şeye imza atıyoruz. Kuş Cenneti gibi çok güzel ve kıymetli bir değere sahibiz. Ama bu büyüklükteki bir yeri göremiyoruz. Ben de Samsun’un Kavak ilçesinde kaymakamlık yaptım. Yıllarca Samsun’da geliş-gidiş yaptım. Ama vali olup buraya gelince yeniden bir gözlem yapana kadar, her şeyi gözden geçireni kadar açıkçası ben de böyle bir güzelliğin olduğunu bilmiyordum. Aslında burada sadece çocuklar bir şeyler öğrensin diye çaba sarf etmeyin. Öncelikle siz öğrenin, sonra zaten çocuklar bir şekilde öğrenirler. Çocuklar sütün, artık hayvanlardan elde edildiğini bilmiyorlar. Çocuklar evlerinden okula gidiyorlar ve geri dönüyorlar. Bunları görerek eğitim veya sınıf dışı eğitim ile giderebiliriz.” dedi.
Projenin kendisini heyecanlandırdığını hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise “Bu projeler ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların tabiatla iç içe olmasını sağlayacak. Onların tabiatın içindeki olayların sonuçlarını görerek öğrenmelerini sağlayacak olan bir konu, çocuklarımıza yapılacak olan en güzel katkılardan biridir. Görerek öğrenmek, çocuklarımızın bilinçlerini de olumlu yönde etkileyeceği için çok önemlidir. Bu projeler, şehrimizin potansiyelini çocuklarımızdan başlayarak yöremiz insanına adım adım öğretmek gibi bir hedefe de bizleri taşıyacak. Projede görev alacak arkadaşlarımızın tümünden rica ediyorum." diye konuştu.
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar Ak, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ve projede görev alacak öğretmenler katıldı.

Kaynak: CİHAN

09 Ekim 2015 Cuma 15:07

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Avrupa, Karadeniz, Yerel