'Okul Öncesi Şenlik ve Festivali' Başladı

Elbistan da 'Okul Öncesi Şenlik ve Festivali'nde birbirinden renkli görüntüler yaşandı.

Elbistan Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organizesi ile gerçekleştirilen 'Okul Öncesi Şenlik ve Festivali'nde birbirinden renkli görüntüler yaşandı. Şenlikte, Elbistan'daki anaokullarının öğrencileri çeşitli gösteriler sundu.

Öğretmenevi Yazlık Çay Bahçesi'nde kurulan stant ve çadırlarda başlayan festival iki gün sürecek. Okul Öncesi Şenlik ve Festivali, tüm ana sınıflarının ve anaokulu öğrencilerinin şehir turu ile başladı. Sabah saatlerinde Özel Yıldız Koleji Mehteran Takımı eşliğinde şehrin çeşitli caddelerinde şehir turu yapan miniklere vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Şenlik, şehir turunun ardından Öğretmenevi Yazlık Bahçesi'nde başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, okul öncesi eğitimin önemine değindi. Çelik, şöyle dedi: "Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı böyle mutlu ve heyecanlı bir şekilde görmek bizleri de mutlu ediyor. Burada okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. İlçe olarak okul öncesi eğitimle ilgili iki gün sürecek festivalin başlangıcını yaptık. Okul öncesi eğitime hem ülkemizde hem de ilçemizde büyük bir önem verilmektedir. Çünkü eğitim küçükken başlar. Atalarımızın bir sözü var; 'Ağaç yaş iken eğilir' bir başka Atasözü ise 'Yedisinde ne ise yetmişinde odur' der. Atalarımız ne demişse doğru söylemiş. Bugün ünlü pedagoglar, bilim adamları ve eğitimcilerin ortak görüşü eğitim küçükken başlar. Bir çocuğun 4 yaşına kadar kişiliğinin yüzde 70'i, 7 yaşına kadar da yüzde 90'ı oluşuyor. Bu durum artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Ülkemizde okul eğitiminde ileride olan illerin üniversite sınavlarındaki başarılarına baktığımızda, ilk 10 sıraya baktığımızda okul öncesi eğitimde çok yüksek oranları yakaladıklarını görüyoruz. Bizler de gelecekte çağdaşlarına göre daha donanımlı nesiller yetiştirmek, hem ülkemizi hem ilçemizi ileri seviyelere çıkarmak ve onlara iyi bir gelecek hazırlama adına okul öncesi eğitime büyük önem veriyoruz. Bunu da ekibimizle ve velilerimizle paylaşıyoruz. Bu programı hazırlayan, başta şube müdürüm, anaokulu müdürleri ve öğretmenleri olmak üzere bizi katkı sunan herkese, her zaman yanımızda olan sayın kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz."

Konuşmanın ardından, festival çocuklar gösteriler yaptı. Şenlikleri Kaymakam Metin Maytalman, Emniyet Müdürü Barış Murat Başol, Sağlık Müdürü Murat Küçük, Baro Temsilcisi Mehmet Kılıç, okul müdürleri, öğretmen ve veliler izledi.

Kaynak: CHA

22 Mayıs 2013 Çarşamba 17:49

Ramazan Çelik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Elbistan, Yerel