On İki Öfkeli Adam' Yeniden Sahnede

Reginald Rose'un 1950'lerde yazdığı sinema ve tiyatronun önemli yapıtlarından olan oyunun galası yapıldı.

Amerikalı senarist Reginald Rose'un 1954'te yazdığı sinema ve tiyatronun önemli yapıtlarından "On İki Öfkeli Adam" oyunun galası yapıldı. 

Oyunun yönetmeni Arif Akkaya, Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen galada AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyunun Şehir Tiyatroları'nın 100. yılı dolayısıyla üçüncü versiyonuyla sahneye konulduğunu belirtti.

Akkaya, "1954'te ilk versiyonu, ikinci versiyonu ise 1982'de oynandı. Ve 2014 yılında son versiyonuyla 3. kez sahnelenmiş olacak. Dünyanın neresinde olursa olsun, adaletin 19 yaşındaki bir çocuğun suçlu olup olmadığına kimlerin, neden, nasıl karar verdiğiyle ilgili çok psikolojik bir oyun. Oyunu seyirci ile buluştururken, hedefimiz şu; evrensel bir oyun Amerika'da da oynansa, Türkiye'de de oynansa bir algıyı, olguyu değiştirmeyecek" diye konuştu.

Adaletin tek bir olgu olduğunu anlatan Akkaya, "Bunu tartışan, bunu bireyin üzerinden ve insanların farklı sosyal sınıflarının üzerinden suçlu mu, suçsuz mu diye tartışan ve en önemlisi herkesin suçlu bulduğu bir çocuğu bir jüri üyesinin diğer 11 jüri üyesini ikna etmesiyle suçsuz bulunmasına kadar değişen süreci anlatan bir oyun" ifadelerini kullandı. 

Galaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. 

Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin ve Yalçın Avşar'ın rol aldığı oyun, gelecek haftadan itibaren Kağıthane Sadabad, sonraki hafta Fatih Reşat Nuri ve daha sonra Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnelerinde izleyiciyle buluşacak. - İstanbul

Kaynak: AA

01 Aralık 2014 Pazartesi 22:50

Amerika Birleşik Devletleri, Reginald Rose, Arif Akkaya, Harbiye, Kültür Sanat