Ordu Edebiyat Festivali Başladı

Ordu Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali' bugün başladı.

Ordu Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali" bugün başladı.

Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tarık Yarılgaç, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Antonio Del Rocca ile Güney Kore PEN Başkanı ve Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Gilwon Lee, Yunanistan Drama kenti Belediye Başkanı Kyriakos Charakidis, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan'dan 80 yazar ve şairler katıldı.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, festivale katılan Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan'a daha önce belediye meclis kararı ile alınan 'Fahri hemşerilik beraati' belgesini verdi. Başkan Torun, "Türk basının önde gelen yazarlarından televizyon program yapımcısı, edebiyat yazarı ve eleştirmen Doğan Hızlan Ordu'nun tanıtımı adına önemli çabalar harcamıştır. Kendisine hemşerilik beraati verilmesini daha önceden görüştük meclisten karar almıştık. Bugünde belgesini veriyoruz. Bundan son derece mutlu olduk" dedi.

Doğan Hızlan'da Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun'a teşekkür ederek fahri hemşeri olduğu için mutlu olduğu söyledi.

Festival konuşmalarının ardından salon içinde açılan Osmanlı Ordu Belgeleri sergisi gezildi. Daha sonra Taşbaşı Mahallesi Menekşe Sokak üzerinde bulunan ve restorasyonu yapılan binada "Ordu Dünya Yazarlar Evi"nin açılışı yapıldı. Çeşitli etkinliklerin yer alacağı festival 14 Ekim'de sona erecek.

Kaynak: DHA

10 Ekim 2012 Çarşamba 21:43

Doğan Hızlan, Seyit Torun, Güney Kore, Ordu, Politika, Güncel