Orduya Alınacak Kadınlara Uygulanan Bekaret Testlerine Büyük Tepki!

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Endonezya'da orduya katılmak isteyen kadınlara uygulanan bekaret testlerinin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Endonezya'da orduya katılmak isteyen kadınlara uygulanan bekaret testleri büyük tepki topluyor. Örgüt, kadın askerlerin uygulamadan şikayet ettiğini söyledi. Endonezya ordusu, uygulamanın ahlaksız kadınların silahlı kuvvetlere girmesini önlediğini söyleyerek, testleri savunuyor. Endonezya polisi de, geçen yıl bu uygulama nedeniyle eleştiriyle karşı karşıya kalmıştı.

"İNSANLIK DIŞI UYGULAMA"

İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, uygulamanın "uluslararası insan hakları hukukunun zalim, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan maddelerini ihlal ettiğini" kaydetti.

BAKİRE OLDUKLARININ KANITLANMASI GEREKİYOR

Grup, uygulamayı cinsiyete dayalı şiddet olarak niteledi ve bir kadının bakire olduğunu kanıtlaması açısından da bilimsel olarak temelsiz bir yöntem olduğunu kaydetti. Grup, bu testlerden geçenlerle ve yapanlarla çeşitli görüşmeler yaptı. Bu testten geçenler uygulamayı acı dolu, utandırıcı ve travmatik olarak nitelendirdi.

Kaynak: Haberler.Com

15 Mayıs 2015 Cuma 12:03

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Dünya