'Otistikler Ateisttir' Tartışması

Sosyolog Fehmi Kaya: Ben söylemiyorum, bütün bilim insanları söylüyor.

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya, bütün otistik çocukların ateist olduğunu kendisinin söylemediğini, bilim adamlarının bunu araştırmalar sonucunda ortaya koyduğunu ifade etti.



Kaya, 2 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında 1 aylık dönemin otistik farkındalık ayı olarak kabul edildiğini belirterek, "Bizim amacımız otistik çocukların inancı değil, çocukların gelişmesini sağlamaktır. Onların gelişimini sağladıktan sonra inanç alanı da gelişecektir" dedi.



Kaya, bütün otistiklerin ateist olduğu söylemlerine de açıklık getirerek, "Bunu ben söylemiyorum bunu yabancı bilim adamları araştırma yaptıktan sonra söylemiş. Ben onların söylediğini dile getirdim. Ancak Türkiye bu konuya yabancı olduğu için herkese biraz bu durum garip geldi" diye konuştu.



Kaya, Ehrhand Neubert isimli bilim adamanın 2003 yılında yaptığı araştırmadan sonra 'ateizm, otizmin kültürel formatından başka bir şey değildir' dediğini, Klause Deistung'un 2012 yılında yaptığı araştırmada 'otistiklerin beyninde Allah noktasında, alanı yoktur' açıklaması yaptığını belirterek şöyle devam etti:



"ABD'li bilim adamı Ara Narenzoyan ise 2010 yılında otistikler üzerinde yaptığı araştırmada, 'otistikler empati kurmayı bilemezler ya da beceremezler, ateistler de empati kurmayı kuramazlar dolayısıyla ikisi arasında paralellik vardır' dedi. Mıchale Bulume ise 2012 yılında yaptığı araştırma sonucunda 'kim otistik davranış gösteriyorsa inanç boyutunda zayıf kalıyor, daha doğrusu inanç yetersizliği var' açıklaması yaptı. Dolayısıyla ben yaptığım açıklamayı bilim adamların araştırmalarına dayandırarak yaptım. Kendi yapmış olduğum bir araştırma değil. Ancak otistik çocuklar beyazı, siyahı, bile bilmedikleri için bir şeye ibadet etmeleri de söz konusu değildir."



Kaya, inanç denilince insanların aklına sadece Müslümanlık geldiğini, otistik çocukların sadece İslamiyet değil, inanç alanı olmadığını, bütün dinleri bilmediklerini, kendi amaçlarının da çocuklara inanç kazandırmak olmadığını, onları terapiyle geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

22 Nisan 2013 Pazartesi 18:46

Fehmi Kaya, Adana, Politika, Güncel