Minik Deniz'in Cumhurbaşkanı Erdoğan Sevgisi

Ankara’da yaşayan Var çiftinin 5 yaşındaki oğlu Deniz’in tek hayali en yakın arkadaşı ablasının, ailesinin onu anlaması. Konuşma problemi olan Deniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, 'Cumhurbaşkanım seni çok seviyorum, ben konuşmak istiyorum' diyebildi.

Ankara'da yaşayan Var çiftinin 5 yaşındaki oğlu Deniz'in tek hayali en yakın arkadaşı ablasının, ailesinin onu anlaması. Konuşma problemi olan Deniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Cumhurbaşkanım seni çok seviyorum, ben konuşmak istiyorum" diyebildi.
Var çiftinin Derin (8) ve Deniz (5) isminde iki çocukları var. Deniz 5 yaşında olmasına rağmen konuşma becerisinde zorluk yaşadığı tespit edildi. Doktorlara başvuran çift çocuklarının neden konuşamadığı konusuna bir çözüm getiremedi. İngilizce öğretmeni olan anne Selda Var hem oğlunun sağlık sorunuyla mücadele ediyor hem de mesleğini sürdürememenin mağduriyetini yaşıyor.
Selçuk Üniversitesi'nden mezun olan Selda Var, 2005-2006 döneminde KPSS'ye girerek İngilizce öğretmenliğini kazandığını ve sözleşmeli İngilizce öğretmeni olarak atandığını belirtti. Var, "Daha sonrasında kadroya da alındım. Ancak asaletimiz tasdik olmak üzereyken 'sizi yanlışlıkla, sehven atamışız' diyerek görevime son verildi. Gerekçe olarak formasyon belgesinin olmadığı gösterildi. Formasyonum olmadığı halde atamam yapıldı, biz bunu sorguladık, formasyon belgesini sonradan tamamlayabileceğimizi söylediler. Aynı dönemde ataması yapılan benim gibi birçok arkadaşım bu konuda mağdur oldu. Ayrıca benimle birlikte aynı konumda atanmış olup hala görevine devam eden öğretmenler de var" şeklinde konuştu.
Durumu adli mercilere taşıdığını ifade eden Var, "Mahkeme sürecinde yürütmeyi durdurmayı kazandım ve tekrar göreve döndüm ancak başka bir dava daha açılmasıyla tekrar görevden alındım. Şu an bu durumdan dolayı çalışamıyorum, öğretmenliğim elimden alındı" dedi.
"Çok çaresiz kalmasaydım dile getirmezdim"
Mesleki mağduriyetinin yanı sıra bir yandan da oğlunun sağlık sorunuyla baş etmeye çalışan Var, doğuma kısa bir süre kala oğlu Deniz'in ciğerlerinin mikrop kaptığını ve erken doğumla kuvöze alındığını dile getirdi. Doktorların, 'çocuğunuzu kaybedebilirsiniz' dediğini belirten Var, "Şükürler olsun ki çocuğumu kaybetmedim ama konuşmasında bir özür kaldı. Doktorlara başvurdum, ilk başta otizmden şüphelendiler ama otistik olmadığı ortaya çıktı. Araştırmalar yapıldı genetik olmadığı da belirlendi. KBB'ye götürdüm orada da 'dilinde konuşmasına engel olabilecek et yok' dediler. Konuşamamasının bir sebebi bulunamıyor. Şu anda rehabilitasyon merkezine götürüyorum" diye konuştu.
Devletten hiçbir şekilde maddi kaynak beklemediğinin altını çizen Var, "Para yardımı istemiyorum, ben çalışmak, görevime dönmek istiyorum. Çocuklarımla daha iyi ilgilenebilmek için çalışmaya ihtiyacım var. Çok çaresiz kalmasaydım inanın dile getirmezdim. Bu arada ben boş durmayarak formasyonumu da tamamladım. Büyüklerimizden yardım istiyorum, mağduriyetim giderilsin" ifadelerini kullandı.
Ablası, "Kardeşim ismimi söylesin istiyorum" dedi
Kardeşini çok sevdiğini söyleyen ablası Derin ise birlikte çok keyifli vakit geçirdiklerini, "Kardeşimle saklambaç, yakalamaca oynuyoruz, kedi besliyoruz, iki tane de kuşumuz vardı ama öldü çok üzüldük" diye anlattı. Deniz'in konuşamadığı için iletişimlerinde zorluk yaşadığını belirten Derin, "Konuşamadığı zaman sinirleniyor. Bazen ben anlamayınca 'seni döverim' diyor. Kardeşimin benim ismimi söylemesini istiyorum, annemin, babamın ismini söylesin. Kardeşimin konuşabilmesini istiyorum, onunla sohbet etmek istiyorum" diye seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Seni çok seviyorum" diye seslendi
Deniz söylenilenleri anlıyor ve kısmen tekrar ediyor. Ablası onu anlamadığında, "Git buradan" diye tepki gösteriyor. Deniz büyüyünce doktor mu, polis mi yoksa asker mi olmak istediği sorulunca asker olmayı seçti ve asker selamı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Deniz, "Seni çok seviyorum, ben konuşmak istiyorum" diyebildi. İHA muhabirinin "Cumhurbaşkanı'nın ismini biliyor musun" sorusuna, "Evet, Cumhurbaşkanı" demesi de gülümsetti. - ANKARA

Kaynak: İHA

29 Ocak 2018 Pazartesi 09:33

KPSS, Selçuk Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan, Yaşam