Adana'da Suriyeli Vatandaşın Evinden Çıkan Ahşap Kutuya Paha Biçilemiyor

Adana'da aldıkları istihbarat üzerine harekete geçen ekipler, baskın yaptıkları Suriyeli şahsın evinde üzerinde yakut ve zümrütler bulunan ahşap kutu ele geçirdi.

Adana'da Suriyeli bir şahsın evinde 50 santimetre yüksekliğinde deri kaplamalı, üzerinde yakut ve zümrütler bulunan ahşap kutu ele geçirildi. Sandukanın içinden İbranice yazıların olduğu ceylan derisi, alt ve üst çekmecelerinde ise Hz. Fatıma'nın eli sembolü 'Hamsa' ve Hz. Davut'un yıldızı diye bilinen figürlerden oluşan deri rulo çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye'de 8 yıldır süren iç savaştan kaçarak Adana'ya gelen Halid El Hac Ahmed isimli şahsın evinde tarihi eser sakladığı istihbaratını aldı. Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kiremithane Mahallesi 2681 Sokak'ta bulunan eve 3 Eylül günü baskın düzenleyen polis, yaptığı aramada 4 ayağı bulunan ve 50 santimetre yüksekliğinde iki kubbe şeklinde bir sanduka ele geçirdi.

YAKUT VE ZÜMRÜT VAR

Üzerinde yakut ve zümrütlerin bulunduğu sandukanın kapaklarında bir kadın ve bir erkek figürü bulunduğu görüldü. Dikey açılan 2 kapağın içindeyse bronz iki objenin tuttuğu panelde ceylan derisine yazılı İbranice yazıların yer aldığı tespit edildi. Sandukanın alt tarafı ile üst tarafından bulunan çekmecenin içindeyse Hz. Fatıma'nın eli sembolü 'Hamsa' ve Hz. Davut'un yıldızı diye bilinen figürlerden oluşan deri rulo bulundu.

PAHA BİÇİLEMEZ

Polis ele geçirdiği bu tarihi eseri Adana Müze Müdürlüğüne teslim etti. Müze yetkilileri yaptıkları incelemenin ardından sandukayı detaylı incelenmek üzere Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderdi. Sandukanın gerçek olması halinde paha biçilemeyeceği belirtildi.

ÇALINMIŞ OLABİLİR

Bu arada polis sandukanın Türkiye'ye nereden ve nasıl geldiğine yönelik çalışmasını da derinleştirdi. Sandukanın Suriye'deki iç savaş nedeniyle müzeden çalınmış bir tarihi eser olduğu tahmin ediliyor. İfadesi alınan Halid El Hac Ahmed, sandukayı Suriye'den 4 bin dolara satın aldığını, antika merakının olduğunu ancak kutunun gerçek olmadığını tahmin ettiğini söylediği öğrenildi. Zanlı ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

14 Eylül 2018 Cuma 10:20

Suriye, Adana, 3. Sayfa, Güncel
YORUMLAR (42)
  • TURAN : 8 Yıl nedir yaa 8 yıl! Bunca zamanda neler neler elimizden gitti haberiniz yok. Gönderin artık misafirlerimizi evlerine, bu kadar yeterli. Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • genius : Suriyeliler ne zaman vatandaşımız oldu, onların vatanı Suriye ve onlar da burada misafir değiller miydi? Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • Fatih : Sahte her halinden belli akşama kadar on tane bundan daha iyi sahte eser tespit ediyoruz özelliklerde Suriye uyruklu şahıslar getiriyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Gözgöz : Ha memleketi multecilermi batirdi la o zaman memleketten has turkler haric herkes gitsin 15. Milyondan fazla insan kalmaz zaten nasil isine gelirmi paylasilmayan malin mulkun tadi olmaz birakin su adamlari ne zorluklar yasadilar ilk firsatta zaten kendileri gider memleketlerine... Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız