Pakistan'ın Milli Şairi Muhammed İkbal 80'inci Ölüm Yıl Dönümünde Türkiye'de Anıldı

Pakistan'ın milli şairi Dr. Allame Muhammed İkbal 80. ölüm yıl dönümünde Ankara'da anıldı. Anma etkinliği sonrası düzenlenen panelde, İkbal'in ve Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinin birçok benzerliği bulunduğuna dikkat çekildi.

Pakistan'ın milli şairi ve filozof Dr. Allame Muhammed İkbal'in 80. ölüm yıldönümünde Ankara'da anıldı. Sebilürreşad dergisi ve Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği Türkiye'nin Milli Kütüphanesinde bir panel tartışması düzenledi.

"TÜRK HALKI MUHAMMED İKBAL'E SAYGI DUYUYOR"

Misafirleri karşılayan Sebilürreşad Dergisinin Yazı İşleri Müdürü Fatih Bayhan Türkiye'nin ulusal marşını da yazan Mehmet Akif Ersoy'un dergisini 1908'de kurduğunu söyledi. Bayhan, Türkiye halkının Muhammed İkbal'e yüksek derecede saygı duyduğunu ve dergisinin Müslüman dünyasının en büyük siyasi düşünürlerinden birisini anmak için Nisan 2018'de özel bir sayı yayınladığını söyledi.

Muhammed İkbal'İN ŞİİRLERİ MEHMET AKİF'İN ŞİİRLERİYLE BENZERLİK TAŞIYOR

Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneğinin Başkanı Mehmet Akif Işık, Muhammed İkbal'in felsefe, edebiyat ve hukuk alanlarında birçok katkısının bulunduğunu söyledi. Onun şiirlerinin Mehmet Akif'in şiirleriyle birçok benzerliği bulunduğunu da ekledi.

"İKBAL ve ERSOY ŞİİRLERİ ULUSAL BAĞIMSIZLIK MÜCADELELERİ İÇİN CESARET VERDİ"

Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi anahtar niteliğindeki konuşmasında Muhammed İkbal'in Türkiye'ye ve onun önde gelen edebiyat kişisi olan Mehmet Akif Ersoy'a olan bağlılığını vurguladı. Pakistanlı düşünür Dr. Muhammed İkbal'in ve Türkiye'nin ulusal şairi ve milli marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy'un birbirlerinin çağdaşı olduğunu söyledi. İkbal'in dönemi sırasında, İngilizler Alt Kıtaya hakimken Türkiye de zor bir aşamadan geçiyordu, özellikle I. Dünya Savaşı sonrasında. Güney Asya Müslümanları Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah'ın liderliği altında bağımsız bir ülke için bir mücadele vermiştir. Aynı zamanda, Tütkiye de Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde Bağımsızlık Savaşını başlatmıştır. Hem Muhammed İkbal hem de Mehmet Akif Ersoy yazıları ve şiirleri aracılığıyla dava arkadaşlarını ve vatanseverleri kendi ulusal bağımsızlık mücadelelerine katılmaları için yüreklendirmiştir.

BÜYÜKELÇİ QAZİ: MUHAMMED İKBAL'İ, MEHMET AKİF ERSOY TÜRKİYE'YE TANITTI

Büyükelçi Syrus Qazi, Muhammed İkbal'i Türkiye'ye tanıtanın Mehmet Akif Ersoy olduğunu söyledi. Büyükelçi, her ikisinin arasında siyasi düşünceler bakımından büyük benzerlikler olduğunu ekledi. Hem Akif hem de İkbal Müslümanları birleştirmek ve Batı emperyalizminden kurtarmak istiyordu. Eğer İkbal Mevlana'yı ruhani öğretmeni olarak kabul ettiyse aynısı Rumi'ye yoğun saygısı olan Akif için de geçerliydi.

SİYASİ FELSEFE ve ŞİİR PANELİ DÜZENLENDİ

Daha sonra, Muhammed İkbal üzerine Prof. Dr. Bilal Sambur, Ali K. Metin ve Ibrahim Eryiğit'in panelist olduğu bir panel tartışması düzenlendi. Önde gelen yazar ve şair Cevat Akkanat paneli yönetti. Panelde Muhammed İkbal'in siyasi felsefesi, şiiri ve Türkiye ile olan bağlarının çeşitli yönleri tartışıldı.

21 Nisan 2018 Cumartesi 11:40

Mehmet Akif Ersoy, Muhammed İkbal, Pakistan, Türkiye, Güncel