Palandöken: 'Esnafa Saat 22.00'de Dükkanı Kapat Demek Çifte Standarttır'

Tekel bayisi işletmelerin mağdur olduğunu ve vatandaşla karşı karşıya kaldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf, kapalı şişe içerisinde alkol satışı yapıyor.

Tekel bayisi işletmelerin mağdur olduğunu ve vatandaşla karşı karşıya kaldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf, kapalı şişe içerisinde alkol satışı yapıyor. Satışlar, ruhsattaki açılış ve kapanış saatleri ile sınırlandırılmamalı. Alkol satışı yapan AVM'ler saat 23.00'te kapanıyor. Esnafa saat 22.00'de dükkanı kapat demek çifte standarttır. Esnafımız vatandaş ile karşı karşıya bırakılmamalı" dedi.
Esnafın ürün bazında ruhsat alma imkanı olmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf, dükkanı kiralarken işletme ruhsatını dikkate alıyor. Yani dükkanın açılış ve kapanış saatlerinde de işletme ruhsatına göre hareket edilmeli. Esnafın ürün bazında ruhsat alma imkanı yok. Zaten bir dükkanda iki ruhsat olmaz. Saat 22.00'den sonra alkol satış yasağı başlıyor diye esnafın para kazanacağı diğer ürünlerin de satışı engellenmiş oluyor. Esnafın vatandaş ile karşı karşıya kalmaması için bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi gerek" ifadelerini kullandı.
Palandöken, "GENAR'ın esnafla yüz yüze yaptığı araştırmanın sonucuna göre perakendeci esnafın yüzde 90'ı saat 22.00'den sonra yasağı desteklemiyor. 2013 yılında hayata geçirilen alkol satış yasağından sonra işletmelerin yüzde 88,6'sı gelirinin düştüğünü belirtti. İşletmelerin yüzde 70,3'ü, yakın çevresindeki esnafın dükkan kapattığını söyledi. Esnafın yüzde 56,2'si yasağın tamamen kaldırılmasını talep ediyor. Yüzde 86,7'si ise yasak kaldırılmayacaksa bile en azından yasağın gece saat 22.00 yerine 00.00 veya daha ileri bir saate alınmasını talep ediyor" dedi. - ANKARA

Kaynak: İHA

28 Aralık 2017 Perşembe 11:05

Bendevi Palandöken, Ekonomi