Papandreu Sonrası Pasok İçin Kılıçlar Çekiliyor

ATİNA (CİHAN) – Yunanistan'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı PASOK, 18 Mart'ta yapılacak genel başkanlık seçimine hazırlanıyor.

ATİNA (CİHAN) – Yunanistan'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı PASOK, 18 Mart'ta yapılacak genel başkanlık seçimine hazırlanıyor. Yorgo Papandreu sonrası PASOK liderliği için yapılacak seçimlere katılması beklenen Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un cumartesi günü hükümetten istifa etmesi bekleniyor. Bir diğer aday olan Hristos Paputçis, geçtiğimiz günlerde Vatandaşı Koruma Bakanlığı'ndan istifa etmişti.

Yunanistan'da iktidarın büyük ortağı PASOK'ta Yorgo Papandreu sonrası dönem heyecanı yaşanıyor. 18 Mart'ta yapılacak genel başkanlık seçimine girmeyi düşünen isimler birer birer ortaya çıkmaya başladı. Vatandaşı Koruma Bakanı olan Hristos Paputçis, aday olmak için bu görevinden geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. PASOK liderliği için en güçlü adaylardan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ise Yunanistan'a verilecek ikinci kredi anlaşmasına ilişkin yasa tasarılarının meclisten geçmesinin ardından yarışa katılacak. Çok sayıda milletvekili, PASOK'un ağır toplarından Venizerlos'un aday olması için imza topluyor.

Maliye Bakanı olarak görevini tamamladığını düşünen Venizelos, Mart başında yapılacak AB liderler zirvesinin ardından cumartesi günü bakanlıktan istifa ederek PASOK liderliği için aday olması bekleniyor. Krizle birlikte kamuoyu yoklamalarında ciddi oy kaybına uğradığı görülen PASOK'un nisan ya da mayıs ayında yapılması beklenen genel seçimlere Venizelos gibi güçlü bir adayla girmesi için parti içinde yoğun çalışmalar yapılıyor. En az 100 milletvekilinin desteğini alan Venizelos, toplam 200 Milli Konsey üyesinin imzası ile genel başkanlık yarışına katılacağını duyuracak. Venizelos'un bu şekilde diğer aday Paputçis'e birlik mesajı vererek yarıştan çekilmesini sağlamaya çalışacağı ifade ediliyor. Kalkınma Bakanı Mihalis Hrisohoidis de PASOK genel başkanlığı için aday olacağını daha önce açıklamıştı. PASOK lideri, 18 Mart'ta ülke genelinde kurulacak 500 sandıkta PASOK sempatizanlarının kullanacakları oylar ile belirlenecek.

2009'daki seçimlerde yüzde 44 ile iktidara gelen PASOK, ekonomik krizle birlikte ciddi prestij kaybına uğrayarak son anketlerde yüzde 13'lere geriledi. Seçimlerde hezimete uğraması beklenen PASOK'taki genel başkanlık yarışının önümüzdeki günlerde parti içi kavgayı iyice körüklemesi bekleniyor.

Kaynak: CHA

29 Şubat 2012 Çarşamba 15:18

Evangelos Venizelos, Yorgo Papandreu, Yunanistan, Kılıçlar, Dünya