Hürriyet

Paris'te Yaklaşık 2 Bin Kişi Ttip ve Ceta'yı Protesto Etti

Sendikaların çağrısıyla Paris'teki Stalingrad Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Republique Meydanı'na kadar yürüdü.

Sendikaların çağrısıyla Paris'teki Stalingrad Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Republique Meydanı'na kadar yürüdü. TTİP ve CETA anlaşmasına tepki gösteren protestocular, 'CETA'ya hayır', 'CETA-TTIP-Tehlike', 'İklimi kurtarmak için TTIP ve CETA'yı durdurun' yazılı pankartlar taşıdı. Gösteriler olaysız sona ererken yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

Protesto öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Solidaires Sendikalar Birliği Başkanı Murielle Guilbert, "Ekonomik büyüme adına yapılan bu anlaşmalar, topluma ve çevreye büyük zarar verecek" diye konuştu.

28 ÜLKENİN ONAYI GEREKİYOR

CETA'nın 27 Ekim'de Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek AB-Kanada zirvesinde imzalanması bekleniyor. Belçika'nın Valon Parlamentosu dün aldığı kararla CETA için Federal hükümete imza yetkisi vermemişti. AB'de Serbest Ticaret Anlaşmaları'nın yürürlüğe girmesi için 28 ülkenin onayı gerekiyor. Belçika Federal Hükümeti'nin, anlaşmayı imzalayabilmek için ülkede bulunan Valon'un, Flaman ve Brüksel Başkent bölgelerinden yetki alması gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet

16 Ekim 2016 Pazar 10:34

Brüksel, Belçika, Paris, Dünya, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri