Paris Unesco'da 'Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu' Sergisi

Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer işgal eden Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri teması etrafında derlenmiş örnekleri UNESCO’da uluslararası ve Fransız kamuoyunun beğenisine sunuldu.

Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer işgal eden Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu'nun 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri teması etrafında derlenmiş örnekleri UNESCO'da uluslararası ve Fransız kamuoyunun beğenisine sunuldu.
Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Karşılaşmalar/Kesişmeler/Tanışmalar başlıklı serginin açılışı bu akşam yapıldı. Serginin açılışı dolayısıyla Unesco Yaratıcılık Bölüm Direktörü Bayan Jyoti Hosagrahar ile Türkiye'nin Unesco Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Altay Cengizer ve Fransa'nın Unesco Nezdindeki Daimi Temesilcisi Laurent Stéfanini, Sergide yer alan fotoğraflar ve Türk Fransız dostluğu üzerine kısa birer konuşma yaptılar. Kalabalık bir ziyaretçi kitlesi sergiyi beğeniyle gezdi.
Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye'nin Unesco Nezdindeki Daimi Temsilciliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin katkılarıyla, kamu ve özel kuruluşların desteğini alarak düzenlenen sergi 6-11 Nisan 2017 tarihleri arasında ziyarete açık kalacak.
Sultan İkinci Abdülhamid himayesinde, dönemin Osmanlı İmparatorluğu'nun toplum ve şehir yaşamına dair deneyimleri deklanşörleriyle ölümsüzleştiren fotoğrafçıların yanı sıra, Avrupalı fotoğrafçıların eserlerinden örnekleri de bünyesinde barındıran yaklaşık 37.000 fotoğraflık bu arşiv 19. yüzyıl Osmanlı modernleşmesini yansıtmaktadır. Kaynağını olağanüstü zenginlikteki bu koleksiyondan alan sergi, Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa arasındaki kültürel etkileşim ve alışverişi gözler önüne sermenin dışında dönemin Fransız edebiyatının şahsiyetlerinin daha önce hiçbir yerde rastlanmamış fotoğraflarını da ziyaretçiyle ilk defa buluşturma özelliğini taşımaktadır. Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Karşılaşmalar/Kesişmeler/Tanışmalar başlıklı serginin açılışı bu akşam yapıldı. Kalabalık bir ziyaretçi kitlesi sergiyi beğeniyle gezdi.

Kaynak: DailyMotion.com

07 Nisan 2017 Cuma 10:00

Altay Cengizer, Fransa, Türkiye Gazetesi, Unesco, Yaşam