Patti Smith, 23 Haziran'da İstanbul'da Konser Verecek

ABD'li müzisyen, besteci, şair ve yazar Patti Smith, 23 Haziran'da hayranlarıyla buluşacak.

ABD'li müzisyen, besteci, şair ve yazar Patti Smith, 23 Haziran'da hayranlarıyla buluşacak.
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahne alacak sanatçıya, Lenny Kaye ve Jay Dee Daugherty'nin yanı sıra bas ve klavyede, 20 yıldır birlikte çaldığı Tony Shanahan eşlik edecek.
Rock tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul edilen "Horses" isimli ilk albümünün 40. yıl turnesi için "gurur dolu, gerçek bir kutlama olacak" ifadesini kullanan Smith, Michael Stipe'tan Morrissey'e, Madonna'dan Courtney Love'a, Nirvana'dan Garbage'a birçok ünlü isme ilham kaynağı oldu.
70'lerin ortasında punk müziğin öncüsü olarak müzik yapan Smith, albümleri, şiirleri ve kitaplarıyla sanat tarihine yön veren efsaneler arasında yer aldı.
Kendisini en iyi yazarak ifade ettiğini söyleyen Patti Smith, 2010'da yayımlanan ve 70'li yıllarda New York'ta geçen büyülü hayatını kaleme aldığı kitabı Just Kids ile National Book Award'u kazandı. Smith, son olarak geçtiğimiz yıl yayımladığı ve hatıralar seyahatnamesi niteliğindeki kitabı M Train ile de çok satanlar listesinde yer aldı.
1975'te çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock'ın doğmasında en etkili isimlerden biri olan 69 yaşındaki sanatçı, müzik eleştirmenleri tarafından "bilge kadın" olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: AA

27 Nisan 2016 Çarşamba 17:14

Courtney Love, Madonna, Michael Stipe, Kültür Sanat