Paulo Coelho'dan Frankfurt Protestosu

'Simyacı', 'Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım' gibi eserleriyle tanınan Brezilyalı yazar Paulo Coelho, Frankfurt Kitap Fuarı’na katılmayı reddetti.

Resmi açılışı 8 Ekim salı günü yapılacak olan Frankfurt Kitap Fuarı'nda bu yıl konuk ülke Brezilya. Tüm dünyada geniş bir okur kitlesine sahip, Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho davet edildiği halde kitap fuarına katılmayacağını açıkladı.

66 yaşındaki yazar, bu kararında Brezilya Kültür Bakanlığı'nın Almanya'ya davet edilecek yazarlarla ilgili yaptığı seçimin önemli rol oynadığını belirtti.

Welt am Sonntag gazetesinde pazar günü yayımlanacak röportajında Coelho, “Davet edilen 70 yazardan sadece 20'sini tanıyorum, geriye kalan 50'si hakkında hiçbir şey duymadım. Sanıyorum bunlar bazı arkadaşların arkadaşlarının arkadaşları. Bu eş dost kayırmaktır” dedi.

'GENÇ YAZARLAR TEMSİL EDİLMİYOR'

Davet edilen bu kişilerin yazarlıklarından şüphe duyduğunu belirten Coelho “Beni en fazla rahatsız eden şu: Brezilya'da yeni ve heyecan verici bir edebiyat ortamı oluşuyor. Ancak bu genç yazarların büyük çoğunluğu kendilerini listede bulamıyorlar.” Frankfurt Kitap Fuarı'na büyük değer verdiğini sık sık vurgulayan Coelho, Brezilya edebiyatının fuarda temsil edilme tarzını olumlu bulmadığını ifade etti.

Frankfurt Kitap Fuarı'nda bu yıl 100 ülkeden 7 bin 100 katılımcı yer alıyor. 250 ila 300 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuar beş gün (9 Ekim-13 Ekim) sürecek.

DW Türkçe

Kaynak: Star

08 Ekim 2013 Salı 00:10

Kültür Bakanlığı, Paulo Coelho, Brezilya, Edebiyat, Almanya, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri