Pazaryeri'nden İstanbul'da İğne Oyaları Sergisi

Bilecik’in Pazaryeri ilçesi Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan “Sandıktan günümüze modernize edilen iğne oyalarımız” isimli sergi, İstanbul Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde açıldı.

Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan "Sandıktan günümüze modernize edilen iğne oyalarımız" isimli sergi, İstanbul Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde açıldı. Sergilenen eski iğne oyaları ve yeni üretilen iğne oyası işler, konukların hayranlığını kazandı.

Sergide; usta öğretici Nevin Büyük'ün sandıklardan derlediği iğne oyası ile yapılmış yazmalar ve kıyafetler; usta öğretici Zuhal Afşar'ın kursiyerleriyle birlikte hazırladıkları ve günümüz şartlarına uyarlanmış üç boyutlu aksesuarlar, fularlar, kolyeler ve küpelerden oluşan işler sergilendi. Sergi, Pendik'te faaliyet gösteren Penfolk Folklor Derneği zeybek ekibinin gösterisi ile başladı. Serginin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük, geleneksel el sanatlarına önem verdiklerini, bu sanatların içinde oyaların ve özellikle iğne oyalarının özel bir yeri olduğunu belirtti. İğne oyalarının pek çok aileye gelir kapısı olduğunu da aktaran Büyük, bunları büyük emekler gerektirdiğini aktardı.

İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanı Oktay Tepe de, Pazaryeri Halk Eğitim Merkezince düzenlenen serginin İstanbul'da bulunan Bileciklileri onurlandırdığını ve büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Sergiye Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Şahin Canayakın, Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemile Evkaya, İstanbul Bilecikliler Dernek Başkanı Oktay Tepe, Penfolk Dernek Başkanı Mehmet Turksal, İstanbul Küçükelmalılar Köyü Dernek Başkanı Metin Aynigül, İstanbul Gölpazarlılar Dernek Başkanı İhsan Bilir ve çok sayıda ilgili katıldı. - BİLECİK

Kaynak: İHA
07 Kasım 2018 Çarşamba 11:39
YORUMLAR

Son Dakika