Peçeli Kadınlara Öyle Benzetmeler Yaptı Ki...

Johnson, Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, peçeli kadınları 'banka soyguncusuna' benzetti.

Johnson, Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, peçeli kadınları 'banka soyguncusuna' benzetti. Eski bakanın, Danimarka'nın kamusal alanda peçe takılmasına yönelik yasağını eleştirdiği yazısında kullandığı benzetmeler İngiliz kamuoyunda tepki çekti. Peçeli kadınlar için 'tamamen komikler' ifadesini kullanan Johnson, bu kadınların 'isyankar ergenlere' benzediğini savundu. 
Kendi seçmenlerinden yüzlerini açmalarını beklemeye hakkı olduğunu savunan Johnson, İngiltere'de okulların, üniversitelerin, şirketlerin ve devlet kurumlarının da öğrencilerinden benzer bir istekte bulunabilmesi gerektiğini iddia etti. Johnson, makalesinde peçeli kadınları 'posta kutusuna' da benzetti.
'BU YORUMLARDAN SONRA İŞLER AYNI ŞEKİLDE SÜREMEZ'
Johnson'ın yorumlarına Twitter üzerinden tepki gösteren Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Miqdaad Versi, eski bakanının 'aşırı sağa' kaydığını ifade etti.
İngiltere'de nefret suçlarını takip eden devlet destekli kuruluş Tell Mama da Johnson'ı eleştirerek, "Bu devam edemez. Muhafazakar Parti'de bu yorumlardan sonra işler aynı şekilde süremez. Peçeli kadınlara saldırganlığın arttığı 2018'de Johnson'ın bu yorumları kabul edilemez" ifadelerini kullandı.
'UCUZ Donald Trump'
İşçi Partili milletvekili David Lammy, Johnson'ın benzetmelerine tepki göstererek, "Sokaklarımızda haydutlar Müslüman kadınların örtülerini açıyor ve Boris Johnson onlarla posta kutusu diye dalga geçiyor" görüşünü dile getirdi. Johnson için 'Ucuz Donald Trump' tabirini kullanan Lammy, eski bakanın kendi siyasi amaçları uğruna İslamofobiyi körüklediğini kaydetti. Bir diğer İşçi Partili milletvekili Stella Creasy, Johnson'ın kendisini aşırı sağa yakınlaştırarak Muhafazakar Parti'nin liderlik yarışı için hazırlık yaptığını savundu.
10 NUMARADAN DA TEPKİ GELDİ
İngiltere Başbakanlık Ofisi "10 Numara" da konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Hükümetin kamusal alanda peçe takılmasına yönelik yasakları desteklemediği belirtilen Başbakanlık açıklamasında, "Bu türden bir yaklaşım, İngiltere'nin dini hoşgörü ve cinsiyet eşitliği değerlerine uygun olmazdı" ifadesine yer verildi.
ALİ Kemal Bey'İN TORUNU
Johnson, iki yıldır yürüttüğü dışişleri bakanlığı görevinden geçen ay istifa etmişti. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) oylandığı referandumda, ayrılık yönündeki kampanyanın liderliğini yapan Johnson, göçmen ve Türkiye karşıtı söylemiyle öne çıkmıştı. Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu olan Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını da yapmıştı.

Kaynak: Hürriyet

06 Ağustos 2018 Pazartesi 19:59

İngiltere, Güncel