Pendik'te 'Bakü'de İstanbul Düşleri' Sergisi

Rus asıllı Azeri ressam Viktor Vasyakin ve koleksiyoner Doç.Dr.Mehmet Rıhtım'ın 'Bakü'de İstanbul Düşleri' adlı resim sergisi Pendik'te açıldı.

Rus asıllı Azeri ressam Viktor Vasyakin ve koleksiyoner Doç. Dr. Mehmet Rıhtım'ın "Bakü'de İstanbul Düşleri" adlı resim sergisi Pendik'te açıldı.

Pendik Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'ndeki serginin açılışını, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, İlçe Kaymakamı Cafer Odabaş ve Belediye Başkanı Kenan Şahin yaptı.

43 eserin yer aldığı sergi, 14 yağlı boya ve 29 sulu boya stillerden oluşuyor. Ressam Vasyakin, eserlerinde özellikle İstanbul'un tarihi yapılarını, mabetleri ve şehrin siluetini resmetmiş.

Serginin açılışında konuşan koleksiyoner Mehmet Rıhtım, Vasyakin'in bazı nedenlerden dolayı açılışa katılamadığını belirterek, " O, bu resimleri yaparken arada bir soruyordu; 'İstanbul hala böyle mi-' diye. Bu eserler yaklaşık 15 yıllık bir çalışmanın sonucu. Eserler çok ince ve hassastır. Adeta ince işlenmiş bir minyatür gibi" dedi.

Sergi, 21 Ocak'a kadar açık kalacak.

Muhabir: Metin Tokgöz

Yayıncı: Erdal Turanlı - İSTANBUL

Kaynak: AA

11 Ocak 2013 Cuma 17:40

Mehmet Rıhtım, Bakü, Pendik, İstanbul, Yerel