Pera Film'de Metafizik Rüzgarı: 'Hayatta Olmaz!'

Pera Müzesi'ndeki Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi sergisi kapsamında gerçekleşen Pera Film'in Hayatta Olmaz! Metafizik ve Sinema programı, 11 Mayıs Çarşamba gününe kadar sinemaseverlerle buluşacak.

Pera Film'in, metafizik ve felsefe temalarına odaklanan film seçkisi "Hayatta Olmaz!" programında yer alan 12 film, düşlerin, bilincin, varoluşçuluğun, özgür iradenin, başkalarıyla ilişkilerimizin doğasını ve genelde yaşamın anlamını ele alan alışılmadık hikayeleri bir araya getiriyor.

Bu hafta film gösterimleri dopdolu!

27 Nisan Çarşamba günü saat 17:00'de bir kurt adamın yetişkinliğe adım atmasının hikayesi olan Hayvanlar Düşü (When Animals Dream) adlı film gösterilecek, film cinsel uyanışıyla birlikte içinde daha hayvansı bir şeyler canlanan bir kızın karanlık aile sırrını konu alıyor. Aynı gün saat 19:00'da ise adı genellikle Ingmar Bergman'la birlikte anılan usta yönetmen Roy Andersson'un filmi İnsanları Seyreden Güvercin (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence) gösterilecek, film geçmiş, bugün ve geleceğin kaotik dünyasına bir iç görü sunuyor.

29 Nisan Cuma günü Kurmaca filmlere eşlik eden Fransız yapımı Şimşek (Lightning) belgeseli gösterilecek, filmde dünyanın çeşitli köşelerinde dört mevsim boyunca düşen yıldırımların doğası araştırılıyor. Aynı gün saat 21:00'da gösterilecek Neden Tarkovsky Olamıyorum? filminde trajikomik koşullar altında düşler ve gerçekler arasında kalmış bir başkarakterin hikayesi anlatılıyor.

30 Nisan Cumartesi günü saat 17:00'da sarsıcı ve sınırları zorlayan bir film olan Gizli Kimya (Upstream Color) gösterilecek, filmde ulaşabileceğimiz noktanın hemen ötesinde yer alan hakikatlerin peşine düşmüş, sanrılı bir sinema deneyimi sunuluyor. Aynı gün saat 19:00'da görsel sanatçı Shezad Dawood'un filmi Delici Parlaklık (Piercing Brightness)gösterilecek.

26 Nisan 2016 Salı 11:08

27 Nisan, Çarşamba, Güncel