'Piyer Loti Kanımıza Dokunuyor!'

Doyumsuz manzarasıyla aşıkların buluşma yeri olarak bilinen Piyer Loti'ye Bitlis ayarı geliyor.

Piyer Loti Tepesi'nin adını değiştirilmesi için girişim başlatıldı. AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, 1934'e kadar tepenin adının İdris-i Bitlisi olduğunu savunarak tekrar bu adın verilmesi için belediyeye başvuracaklarını söyledi. Kiler, "Bu isim değişikliği kanımıza dokundu" dedi.

Akşam'ın haberine göre İstanbul'da Haliç'i ve tarihi yarımadayı kuşbakışı gören doyumsuz manzarasıyla aşıkların buluşma yeri olarak bilinen Piyer Loti'ye Bitlis ayarı geliyor.

Tepenin ve köşkün adının, 1934'e kadar 'İdris-i Bitlisi' olduğunu savunan AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, "Bitlisli olarak, bu ismin değiştirilerek Piyer Loti haline getirilmesi kanımıza dokunuyor. Belgeleri hazırlayarak, belediyeye gerekli başvuruyu yapacağız" dedi.

Kiler, Piyer Loti'nin isminin değiştirilmesini neden istediklerini anlattı:

KANIMIZA DOKUNDU

Eyüp'teki o meşhur köşkün adı 1934'e kadar İdris-i Bitlisi Köşkü olarak biliniyormuş. Tepenin adı da kayıtlarda 'İdrisi Tepesi' diye geçiyor. Ne var ki, 1934 yılında, Fransız yazarı Pierre Loti'nin ismi verilmiş. Biz bunu öğrendiğimiz zaman Bitlisliler olarak kanımıza dokundu, ağrımıza gitti.

İDRİSİ ÖNEMLİ KİŞİLİK

İdris-i Bitlisi, Bitlis'in önde gelen isimlerinden biri. Ancak sadece Bitlis için değil, Türk tarihi açısından da önemli bir kişilik. Akkoyunlu sarayında hükümdar çocuklarına lalalık yapan, bundan dolayı 'Kutlu Müderris' olarak övülen bir isim. Hem 2. Bayezid hem de Yavuz Sultan Selim döneminde yaptıklarıyla büyük övgü almış. Osmanlı siyasetinde aktif bir rol üstlenmiş. Çaldıran'da savaşıp, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinin Osmanlı'ya katılmasında gösterdiği başarısıyla merkezi Diyarbakır olan Arap Kazaskerliği rütbesiyle ödüllendirilmiş. Yavuz'la birlikte Ridaniye ve Mercidabık Savaşlarına katılmış. Mısır'ın fethinden sonra bu ülkenin yönetimi konusunda Yavuz Sultan Selim'e yardımcı olan biri. Ayrıca aralarında Risale-i Hazaniyye'nin de olduğu 28 eseri olan tarihi bir kişilik. Ülkeye bu kadar yararları dokunmuş birinin ismi o tepeden neden çıkarılıp, bir Fransız olan Piyer Loti'nin adı verilir?

Piyer Loti de Türk dostu ama...

Piyer Loti de Fransız roman yazarı olarak Türkiye sevgisiyle bilinen bir yazar. En azından bize öyle anlatılıyor. Ama, büyük hizmetleri geçmiş İdris-i Bitlisi'nin adının çıkarılarak, o tepeye Piyer Loti'nin adının konulmasını garipsedik. İdris-i Bitlisi, Müştak Baba gibi, Saidi Nursi Bediüzzaman gibi bizim için çok değerli bir insan. Tekrar o tepeye ve köşke isminin geri verilmesi için çalışma yapacağız.

BAŞVURU YAPIYORUZ

Gerekli belgeleri topluyoruz. O tepenin ve köşkün isminin daha önce İdris-i Bitlisi olduğunu gösteren belgelerle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve yetkililerle görüşeceğiz. Belediye Meclisi kararıyla mı, yoksa bir kişinin kararıyla mı değişmiş onu inceledikten sonra gerekli başvurumuzu yapacağız. İdris-i Bitlisi'nin hem çeşmesi hem de köşkü o bölgede bulunuyor. Eşiyle birlikte kabristanları da orada.

Kaynak: Diğer

08 Haziran 2012 Cuma 08:08

Yavuz Sultan Selim, İstanbul, Bitlis, Piyer Loti, Güncel