PKK'dan Bucak Aşireti'ne Tehdit

Murat Karayılan, BDP'nin desteklediği bağımsız adaylara destek vermesini istedi.

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan, 12 Haziran öncesi Şanlıurfa ve Mardin'den BDP'nin desteklediği bağımsız adaylara destek vermesini isterken, isim vermeden Bucak aşiretini eleştirdi.

Seçimlere bağımsız aday olarak katılan Susurluk skandalının önemli isimlerinden DYP eski milletvekili Sedat Bucak'ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak'ı işaret eden Karayılan, "Bazıları AKP'nin ne olduğunu daha yeni anladı. Şimdi de kendilerini bağımsız gösteriyorlar. Biz buna bir şey demiyoruz. Bundan 33 yıl öncesinden günümüze kadar da bazılarıyla yaşadığımız kimi sorunlar oldu.

Ama biz artık yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz ve yeni bir defter açmak istiyoruz. Hilvan ve Siverek'te herkes şunu açık bilmelidir; geçmişte yaşananlar yaşandı, bunlar 33 yıl önce yaşandı.

Eğer bugün de düşmanlık yaparlarsa onlar zarar görürler, onlar bu halkın karşısında pişmanlık yaşarlar. Biz düşmanlık yapmıyoruz, onların da bırakması gerekiyor" dedi.

Terör örgütü PKK'nın önemli isimlerinden olan ve kendisi de Şanlıurfalı olan Murat Karayılan, terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Roj TV'de Şanlıurfa ve Mardin'de bulunan seçmenlere BDP'nin desteklediği bağımsız adayların desteklenmesi çağrısında bulunurken, 12 Haziran sonuçlarının Kürt halkının geleceği açısından önemli olduğunu ifade etti.

"Biz artık Özerk Kürdistan'ı hayata geçirmek, bunu demokratik-barışçıl yol ve yöntemlere yapmak istiyoruz" diyen Karayılan, PKK'nın ilk kayıplarını Şanlıurfa'da verdiklerini belirterek, Kürt halkının vereceği her oyun Özerk Kürdistan için verilmesi gerektiğini ve kimsenin aile-aşiret çıkarlarını esas almaması gerektiğini söyledi.

KÜRT HALKI İÇİN KADER SÜRECİ

PKK'nın Şanlıurfa'dan çıkış yaptığını ve özerk Kürdistan için Kürt halkının iradesini seçimlerde göstermesi gerektiğini ileri süren Karayılan, şöyle konuştu:

"Biz artık Özerk Kürdistan'ı hayata geçirmek, bunu demokratik-barışçıl yol ve yöntemlere yapmak istiyoruz. Ama eğer Türk devleti bir adım atmazsa, anayasada Kürtler'e yer vermez, eskisi gibi inkar siyasetini devam ettirirse biz kendi gücümüzle özerk Kürdistan'ı kuracağız. Bu Kürt halkı için bir kader sürecidir.

Sadece kuzey Kürdistan için değil, diğer parçalar açısından da geçerlidir. Kuzey Kürdistan'da yaşanan herhangi bir şey diğer parçalar üzerinde de etkili olacaktır. Eskiden herkes ailesi, aşireti için oy verirdi. Ama şimdi böyle olmamalıdır. Bugün herkes özerk Kürdistan için sandık başına gitmelidir. Bu seçimde herkesin bilmesi gerekiyor ki bu seçimlerde kullanacağı oy Kürtlerin kaderi üzerinde büyük bir etkide bulunacaktır. "

Mardin'de oy oranının yüzde 70 olması gerektiğini ileri süren Karayılan, Öcalan'ın doğum yerinin Şanlıurfa olduğunu hatırlatarak devletin bu bölgeye ekonomik, siyasi ve toplumsal olarak el attığını ve bu politikalara karşın özel yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

"APO'YU PEYGAMBER GİBİ GÖRMÜYORUZ"

Şanlıurfa'nın Kürt kimliğinden uzaklaşmaması ve davasına sahip çıkması gerektiğini iddia eden Karayılan, Öcalan'ın 'Peygamber' gibi görüldüğü söylemlerinin de doğru olmadığını savundu, şöyle konuştu:

"Devletin politikalarından dolayı orada bugün AKP'nin güçlü olduğunu görüyoruz. Kürtlük çok güçlü değildir.

Kaynak: DHA

04 Haziran 2011 Cumartesi 15:15

Politika, Güncel