PKK Kırsalda da Kentte de Sıkıştı

Terör örgütü PKK, yerli üretim silahların TSK tarafından kullanılmaya başlanmasından sonra kırsalda hareket edemeyecek duruma geldi.

Terör örgütü PKK, yerli üretim silahların TSK tarafından kullanılmaya başlanmasından sonra kırsalda hareket edemeyecek duruma geldi. Terör örgütünün yaptığı eylemler sivillere de zarar vermeye başladı. Duyarlı vatandaşlar şüphelendikleri her olayı ihbar ederek destek vermesi ile birlikte örgüt kentte de bitme noktasına geldi.
Geçtiğimiz Temmuz ayında süreci bozacak eylem yaparak silahlı mücadele kararı alan terör örgütü PKK, TSK'nın silah envanterinin son model üretimlerle zenginleşmesiyle artık kırsal kesimde hareket etme kabiliyetini kaybetti. Üretilen yerli İnsansız Hava Araçları (İHA) ve yine yerli Atak helikopterleri, sınır ötesinde de etkili olan yerli Fırtına obüsleri bölgeyi PKK'ya adeta dar etti. Kırsal kesimde küçük gruplar halinde hareket kararı alan örgüt yine de hezimete uğramaktan kurtulamadı. Son günlerde, kentte de hezimete uğrayan PKK, zor günler geçiriyor. Hendek kazamayan, bomba yüklü araçlarla eylem yapmakta zorlanan PKK'nın kendi aralarında çatışmaya başladığı bildiriliyor.
PKK'nın son bir yılda yaptıkları bölge halkını canından bezdirince, örgüt, taraftar bulmakta da zorlanıyor. Hendekler nedeniyle evinden olan, işsiz kalan Diyarbakır'ın Sur ilçesi, Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak merkez ve ilçeleri İdil, Silopi ve Cizre ile Mardin'in Nusaybin ve Derik ilçelerinde halk, devletin kendilerine sahip çıkmasıyla rahat nefes alırken, bu jesti de unutmadı. Şiddet istemeyen vatandaşlar, PKK'nın yaptıklarının kendilerine zarar verdiğini anlayınca terör örgütünün şahit olduğu eylem hazırlıklarını güvenlik güçlerine ihbar ediyor. Son zamanlarda, şüpheli bir durum gören hemen 155 Polis İmdat hattını arayarak ihbarda bulunuyor. Özellikle terör örgütünün kırsal kesimdeki hareketlerini gören ve durumu güvenlik güçlerine bildiren ihbarlar artmaya başladı. En son Muş'ta köylülerin ihbarı ile bomba yüklü araç bulundu ve facia yaşanmadı.
PKK, KÖŞEYE SIKIŞTI
Doğu ve Güneydoğu'da sokaklarda hendekler kazarak patlayıcıları yerleştirerek, bölgede huzur ve güven ortamını bozan terör örgütü PKK, köşeye sıkıştı. Halkı devlete karşı sokağa çıkaramayan PKK, büyük bir tepki çekti. Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçesi başta olmak üzere Mardin Nusaybin ve Derik ilçesi Şırnak şehir merkezi, Cizre ve İdil ilçesi ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan halka cehennemi yaşatan PKK, birçok insanı evinden etti. Güvenlik güçleri, kamu düzeninin sağlanması için bölgelerde sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Yasağının ilan edilmesinin ardından güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla birlikte mahallere girdi. Binlerce hendek kapatıldı, patlayıcılar imha edildi. Güvenlik güçleri, şehir merkezlerindeki PKK'lıları etkisiz hale getirdi.
Kazdığı hendeklerle başarılı olamayan PKK, bu kez farklı bir strateji geliştirdi. Güneydoğu'nun birçok ili olmak üzere diğer illerde bomba yüklü araçlarla saldırılar yapmaya başladı. Bombalı araçlarla düzenlediği saldırılarda hem güvenlik güçlerini hedef aldı hem halkı. Öyle ki PKK, Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dürümlü Mezrası'nda 15 ton bomba yüklü kamyonun infilak etmesi sonucu 16 köylü hayatını kaybetti. Diğer illerde de benzer olaylar yaşandı. Çok sayıda güvenlik gücü de şehit oldu, yüzlerce kişi yaralandı. Artan bombalı araç saldırıları nedeniyle polis alarma geçirildi.
GÜVENLİK NOKTALARI FACİALARIN ÖNÜNE GEÇİYOR
Diyarbakır başta olmak üzere Mardin, Şırnak, Batman, Hakkari, Van ve Ağrı'da oluşturulan güvenlik noktaları olası faciaların önüne geçiyor. Yapılan saldırılarda kullanılan bombalı araçların bölgede hazırlandığı yönündeki iddialar üzerine polis, şehrin giriş ve çıkışları ile ana arterlerde arama yapıyor. Polis ekipleri, adeta kuş uçurtmuyor. Çelik yelekli ve ellerinde uzun namlulu silahlarla nöbet tutan polisler, şüpheli görülen tüm araçları aramadan geçiriyor. Araç içerisinde bulunan vatandaşların kimlikleri kontrol ediliyor. Polis, yaptığı aramalarda bugüne kadar aranan birçok kişiyi gözlem altına aldı. Arama noktalarında kendi güvenliklerini de en üst seviyede tutan polis ekiplerini, Özel Harekat polisleri koruyor.
HEM HAVADAN HEM DE KARADAN
Şehir merkezlerinde huzur ortamını sağlayan güvenlik güçleri, bu kez kırsal alanlara yöneldi. TSK, Doğu, Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta karadan ve havadan PKK'ya yönelik operasyon başlattı. Diyarbakır'ın Lice, Hani, Silvan, Kocaköy, Kulp ve Hazro ilçelerinin kırsal alanlarında teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için düğmeye basıldı. Operasyon, bölgelerde hala devam ediyor. İnsansız hava araçları tarafından çekilen görüntüler, Diyarbakır Harekat Merkezi'nde anında kayda alınıyor. Uzmanlar tarafından değerlendirilen görüntülerde koordinatlar belirleniyor ve daha sonra PKK'nın sığınak ve barınakları havadan anında bombalanıyor. Lice'de düzenlenen operasyonlarda 5 terörist etkisiz hala getirildi. Örgütün barındığı bölgeler bombalanarak imha edildi. Bölgeye çok sayıda zırhlı araçlar sevk edildi. Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları, gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki PKK hedeflerini de vurmaya devam ediyor.
ÇÖZÜM-DER: OPERASYONLAR CAN VE MAL GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILIYOR
PKK'ya yönelik operasyonları Diyarbakırlı siyasetçiler ve STK'lılar da olumlu karşıladı. ÇÖZÜM-DER Genel Başkanı Ercan Ezgin, can ve mal güvenliğinin sağlanmadığı ortamda hiçbir demokratik adım atılamayacağını belirtti. Ezgin, "Devlet bunu sağlamak için şehir içinde, köylerde, dağlarda operasyonlar yapıyor. Bu operasyonlar kendi vatandaşının can güvenliği için yapılıyor. Dün Ergani ilçesinde bomba yüklü araç ele geçirildi. Büyük bir facianın önüne geçildi. Bizde üzüntü ile beraber sevinç yaratmıştır. İstihbaratı veren ve bombayı imha eden kamu görevlilerine teşekkür ediyorum."
KÜRT SİYASETÇİ GÜÇLÜ: OPERASYONLARI OLUMLU BULUYORDUM
Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü de PKK'nın 40 yıldan bu yana yaşamını tehdit eden bir örgüt durumunda olduğunu söyledi. Güçlü, "İnsanları öldürerek, kentlerde kitlesel ölümlere yol açarak güvenliği tehdit ediyordu. Özellikle bu halk tarafından anlaşılamıyordu. Ama bu hendek savaşından sonra halk PKK'nın kendi yaşamını tehdit eden bir örgüt olduğunu anladı. Halkın hak ve özgürlüklerine zarar vermeyecek olan operasyonları olumlu bulduğu halk tarafından biliniyor." diye konuştu.
HALİT ADVAN: HENDEKLERİN VE BARİKATLARIN VARLIĞI KABUL EDİLEMEZ
Diyarbakırlı siyasetçi Halit Advan ise operasyonları olumlu bulduğunu belirterek, "PKK'nın sokaklarda hendekleri kazdığı bilinmekte. Hiçbir demokratik devlet kendi şehirlerinde barikatların ve hendeklerin varlığını kabul etmez. Kasım 2015'ten sonra huzur ve güven ortamının sağlanması için operasyonlar başladı. Bu operasyonlar belli bir aşamaya geldi. Şimdi kırsalda operasyonlar var. Diyarbakır'ın girişlerinde çok ciddi arama kontrolü var.

Kaynak: CİHAN

22 Haziran 2016 Çarşamba 13:01

Mardin, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Politika, Güncel