Polisin Hazırlayıp Anlattığı Çocuk Koltuğu Düzeneği Büyük İlgi Çekti

Pazarcık Emniyet Müdürlüğü, Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle Türkiye'de 1 Haziran 2010 tarihinde Trafik Yönetmeliği'ne koyularak zorunlu hale gelen 'araçlarda çocuk koltuğu'nun önemini anlattı.

Pazarcık Emniyet Müdürlüğü, Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle Türkiye'de 1 Haziran 2010 tarihinde Trafik Yönetmeliği'ne koyularak zorunlu hale gelen 'araçlarda çocuk koltuğu'nun önemini anlattı.

Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte koltuk ya da yükseltici seçilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, aksi halde emniyet kemeri bağlamanın herhangi bir yarar sağlamayacağına dikkat çektiler.

Pazarcık Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı 'Koltuğumda Emniyetteyim' adlı proje, ilçe genelindeki ilköğretim öğrenci ve velilerine anlatıldı.

Pazarcık İlçe Emniyet Müdürü Murat Gözübenli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıddık Şirikçi, öğrenci ve velilerin katıldığı programda, Toplum Destekli Büro Amirliği'nin hazırladığı model araç, seyircilerden tam not aldı. Çarpan bir araçta bulunan çocukların çocuk koltuğu kullanan ve kullanmayanların kaza anındaki durumunun anlatıldığı projede, bütün izleyiciler araçta çocuk koltuğu kullanma sözü verdi.

Gözübenli; emniyet kemerinin kazaları önlemeyen, ancak meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik aracı olduğunu belirtti. Gözübenli, pek çok kazada emniyet kemeri kullanımı sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu belirterek, "Ancak bir emniyet kemerinin görevini yerine getirebilmesi için, onu kullanan kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde bağlanmış olması gereklidir. Bu nedenle çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli çok önem taşır." dedi.

"ARAÇTA ÇOCUKLARIN YERİ ÖZELDİR"

Araçta bulunan çocukların yerinin özel olduğunu belirten Toplum Destekli Büro memuru polis Mehmet Mutlu, "Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedeni, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir. Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de en azından ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi, bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür." diye konuştu.

Türkiye genelinde ilk defa bir sistemle okullarda sunum yapıldığını belirten Mutlu, şunları ifade etti: "Çocuk koltukları, bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bunların kullanım amaçları aynı ise de kendi özelliklerine göre kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır."

Kaynak: CHA

18 Kasım 2011 Cuma 14:24

Politika, Güncel